| yubitha a întrebat:

Guma de mestecat reduce pofta de mancare? sau ajuta la slabit? funditakiss

Răspuns Câştigător
| Yamatooo a răspuns:

Creste pofta de mancare si de obicei incepi sa mananci cand isi pierde gustul.dar daca ai de gand sa slabesti, cand se termina gustul schimbo. astfet ajuta la slabitwinking sper ca te-am ajutat! funda?big grin

13 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Nici una, nici alta. Se pare ca ajuta procesul de concentrare, si s-ar putea sa faca bine si danturii.

| Cjay a răspuns:

Io cand mananc multa guma imi vine pofta de mancare

| lauracraciun a răspuns:

Guma de mestecat intr-adevar reduce foamea insa iti creaza un gol in stomac i in cele mai multe cazuri iti provoaca foamestraight facesi in plus nu e buna absolut deloc pentru sanatate.e faculta din cauciuc sau ceva de genu si produce o secretiue care afecteaza stomacul ceva de genu. daca vrei sa slabesti eu zic sa renunti aprape de tot la dulciuri.sau sa mananci biscuiti dinaia belvita star sau degestivi care tin de foame si nu au multe calorii, sa mananci multe fructe si legume si mai ales ca vine caldura sa iesi la alergat sau sa faci cateva exercitii in casa pe zi. abdomene genoflexiuni si altele.baftawinking

| effect a răspuns:

Nici una nici alta
Nu are cum sa ajute la slabit pentru ca are si ea zahar
Si zaharul e dusmanul slabitului :-)

| Dudăăăă a răspuns:

Guma de mestecat te face sa iti fie si mai multa foame.Nici gand sa slabeasca.Ingrasa! Pentru ca stomacul crede ca ii vei da mancare.Incearca sa mesteci guma dupa ce ai mancatkiss
Succes. Fundita?

| Aiicha a răspuns:

Eu stiam ca iti da pofta de mancarewinking

| Eileithy a răspuns:

Guma de mestecat elimină senzaţia de foame. Aceasta acţionează la nivelul centrilor hipotalamici care se găsesc la nivelul creierului şi diminuează senzaţia de foame, datorită glucozei.Mai exact, glucoza pe care o conţine guma transmite creierului semnale care îi indică acestuia faptul că a consumat destulă hrană, tăind, astfel, pofta de mâncare şi, mai mult, creând şi senzaţia de saţietate.

Guma de mestecat păcăleşte, într-adevăr, creierul, dar trebuie să mai şi mănânci, pentru că altfel rişti să ţi se facă rău.

| loolaa13 a răspuns:

Cand mesteci guma, eu stiu ca ti se face foame.

| iulya_6725 a răspuns:

NU
Guma doar iti provoaca si mai multa pofta de mancare
In plus iti provoaca si carii
Cel putin asa stiu eu
:*

| Perfeculsimplu a răspuns:

Ajuta la aducerea problemelor la dinti! in timp.normal

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot mestecand, tu trimiti saliva din cavitatea bucala in stomac.stomacul crede ca e mancare, da drumul la acidul ala puternic care distruge si oase si iti cam ranesti peretii stomacului.Nu e indicat pentru slabit.Stiu un tip care de la mestecat guma 10 ani a trebuit sa isi faca operatie:Sir Alex Ferguson.Plus de asta, te dor si falcile daca mesteci mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Guma de mestecat este o prostie...este ceva care îţi păcăleşte stomacul,el crede că-i dai de mâncare şi elimină sucul gastric,dar defpt nu-i dai nimic, iar după ce ai mestecat aşa ceva prea mult, te va durea stomacul. De fapt cred că ştii senzaţia!
Nu, nu ajută la slăbit. Dacă vrei să slăbeşti nu mai mânca după 19:00 şi respectă masele principale. Seara poţi mânca doar fructe sau ceva uşor, baftă!
O seară de vis.

| NikkyNike a răspuns:

Te ajuta sa ramai fara dinti laughing))