| NeverGonnaLetYouDown a întrebat:

Hei! Am 18 ani si dioptrie 0.25 la ochiul drept. Ar trebui sa-mi fac ochelari? Purtand ochelarii imi va creste dioptriva si voi fi nevoit sa ii port mereu? Ori purtandu-i voi scapa cu timpul de aceasta dioptrie si de purtatul ochelarilor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Multi medici din strainatate nu recomanda ochelari la dioptrii atat de mici (pentru ca 0.25 este cea mai mica masura posibila, nesemnificativa clar), ci recomanda lasarea ochiul liber averuzand eliminarea oboselii lui, ca sa-si revina.
Este recomandat sa se reduca numarul de ore petrecute pe computer, tableta, PC sau telefon.
Nu glumesc!
Asta este principalul motiv pentru care cvederea este deja afectata.
Odata ce nu stai mai mult de 30 minute pe zi la PC sau laptop, ai sanse ca vederea sa se refaca.
Pe telefon nu mai ai voie sa citesti sau sa privesti nimic,
Telefonul il folosesti sa dai telefon, sa primesti apeluri si sa trimiti mesaje scurte.

| NeverGonnaLetYouDown explică (pentru Violleta2022):

Okay... sa inteleg ca acum voi putea cheltui salariul pe ceva mai incantator?! la naiba, chiar eram decis cu chestia aceasta. happy Hmm, dar oare de ce unii spun ca sa-mi iau si altii nu? Ah da, si miodepsiile sau cum li se spune acelor "musculite"? Cu alea nu ar trebui sa fac ceva? sad

| Violleta2022 a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Am explicat doar, 0.25 nu-i consderata o dioptrie serioasa si nu-s recomandati ochelarii, ca-s generata de oboseala ochiului si-i recomandat sa-ti odihnesti ochii si sa -i ai sanatosi cat mai multa vreme.
Evident ca "musculitele" din ochi sunt generate de oboseala excesiva a ochiului, daca stai toata ziua pe telefon, tableta sau un ecran electronic.
Foloseste cat mai putin posibil ecranele alea. telefonul il folosesti doar l-a sunat si primit apeluri, iar pe PC, numai 5-10 minute pe zi, daca ai vreun email sa raspunzi. Musculitele dispar in cateva zile sau saptamani, depinde cat de veche este problema. ca nu poti repara ceva in 2 zile, daca tu stai de ani buni cu ochii in telefon samd. Ce-i atat de greu sa faci ce trebuie pentru sanatatea ta, acum, cand ai posibilitatea?

| Violleta2022 a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Am uitat sa-ti raspund la intrebarea asta:
"Hmm, dar oare de ce unii spun ca sa-mi iau si altii nu?"
Evident, oftalmologia si optometria sunt 2 afaceri profitabile, ca aduc clientela buna, din astia care nu le pasa de ochii lor, pana ajung sa aiba nevoie de tratament la ochi, sau ochelari.
Normal ca, medicii si oftalmologii recoamnda sa-ti cumperi imediat ochelari, ca doar nu-ti vor recomanda odihna ochiului, ca ei pierd bani multi in afacerea asta.
Consultatiile si ocehlari sunt scmpi, deci genereeaza un venit foarte bun pentru orice afacere.
Ceea ce-ti spun eu, este din punctul de vedere al sanatatii tale, nu a castigului in afaceri: NU ai nevoie de ochelari pentru atata lucru!
Problema ta este minora si se poate rezolva daca iti impui sa te maturizezi si sa nu mai stai toata ziua cu cohii intr-un ecran de telefon, tableta, PC sau orice ar fi.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

E foarte mica dioptria, nu as purta in locul tau.

| Nelly15 a răspuns (pentru supadeceapa):

Scuze dar nu știi ce vorbești. Tot după ideea asta mă bazam și eu când eram mic, aveam 5-6 ani și aveam -0.25 și nu voiam să port, din cauza asta s-a agravat de am ajuns la -1, și acum după 10 ani am -10. Poarta-i dacă vrei, toțusi ești major și ochiul tău rezistă la operație, față de al meu care încă nu (zic de cel care a pus întrebarea)

| supadeceapa a răspuns (pentru Nelly15):

Tu ai miopie, care creste indiferent ca porti ochelari sau nu, si mai ai si de la o varsta foarte frageda.
Nu stiu ce medic iti da ochelari la -0.25 laughing

| Crackman a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie. daca nu porti acum
O sa iti cresca pe viitor mult, asa cu ochelari se incetineste peocesul.

| MrAlex a răspuns:

Eu am 0.25 si ca sa nu fac dioptria mare, trebuie sa îi port zilnic. Daca nu îi porti iti creste dioptria si daca îi porti scapi de ochelari intr-un an

| NeverGonnaLetYouDown explică:

Gata. Am rezolvat! Am fost pentru o consulatie completa si mi s-a spus ca nu-i nimic grav, ba chiar totul ii sanatosi. Mi s-a spus ceva de 0.50 cilindru pentru dreptul si ca nu se asteapta ca aceasta sa creasca( dar nici nu se va vindeca). Pana la urma mi-am facut ochelari. Abia astept sa-mi soseasca!

| Treaem24 a răspuns:

Sfat din experienta fa-ti ochelari