| Anonim97695333thf a întrebat:

Hei. Am o problema. Mi-e frica mereu ca am ceva grav, de exemplu daca ma doare capul ma gandesc ca am ceva grav sau daca ma doare putin in partea dreapta a abdomenului am apendicită. Si mai mereu ma macina aceste gânduri. Stiti ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Se cheama IPOHONDRIE ceea ce ai tu.
Ideea este sa-ti ocupi timpul cu altceva mai util, fara sa faci o obsesie din inventarea unori boli pe care nu le ai.

| Sofer a răspuns:

E psihologic. Totul e în mintea ta.

Răspuns utilizator avertizat
| Emilia2499 a răspuns:

Si eu trecem prin aceste stari de ipohondrie. De exemplu odata imi era atat de rau incat am crezut ca voi muri pana dimineața, asa ca m-am hotarat sa nu dorm. Ciudat stiu. Eu zic sa nu iti mai preocupi timpul cu astfel de ganduri. Bunica mea a facut accident vascular si a ramas paralizata 12 ani de zile(avea 83 ani). Si dupa 12 ani de zile sa traiesti si paralizata, si cu inca vreo 5 boli, eh, eu zic ca e ceva. Esti prea tanara/tanar sa te gandesti la astfel de lucruri. Se zice ca de ceea ce ti e frica mai mult de aceea nu scapi, asa ca nu te mai gandi ca vei putea avea ceva. E normal sa te mai doara din cand in cand capul sau burta. Pana la urma nu suntem roboti, dar asta nu inseamna ca ai vreo boala. Ok, sper ca te am ajutat putin, pa paa