| IzabelaIonela a întrebat:

De cateva zile ma doare in partea de jos a abdomenului, in dreapta mai exact pe unde se situeaza apendicita.Chestia e ca nu ma doare incontinuu, n-am varsaturi sau alte simptome pe care le-am citit.Sunt foarte panicata..nu stiu ce sa fac pentru ca mi-e frica, ca ma voi opera! Ce poate fi altceva in afara de problema cu apendicita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

Apesi (usor) si doare... aaaa... RAU (de iti vine sa te urci pe pereti)?
daca, da, atunci 99% ca e apendicita

insa IN ORICE CAZ, nu poti sa vii aici si sa ceri un diagnostic, chiar daca raspunsul e nu la intrebarea de mai sus, TOTUSI DUTE LA DOCTOR, noi pe aici am mai auzit de aia si ailalta, insa nu numai ca suntem toti practic amatori, dar un doctor te vede IRL si se uita la diverse alte indicii pe care noi nici nu le banuim

morala:

DUTE LA DOCTOR!

5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Altceva nu cred că este. Operația de apendicita este ușoară; nu doare și nu durează 10 minute.
Mai degrabă te chinui la stomatologie, și durează și mai mult decât la operația de apendicita.

| Teo29 a răspuns:

Fa-ti un ecograf abdominal complet.

| Horus35 a răspuns:

O prietena avea dureri așa cum le prezinți tu, fără vărsături sau temperatura ridicată. A mers la ginecolog și a aflat ca are un chist ovarian. Apendicita nu cred ca ai. Nu te gândi la una din cele doua dacă nu ai fost la un medic care sa-ți pună diagnosticul pentru ca te îngrijorezi degeaba. Așa cum ți s-a mai spus, du-te la medic.

| capsuna786 a răspuns:

Ar putea fi colonul!

| robertadiana a răspuns:

Din cate stiu pentru a-ti da seama daca ai apendicita stai intinsa in pat pe spate si incearca sa ridici piciorul, in caz ca nu poti de durere sigur ai apendicita. Dar ca sa fi mai sigura consulta un medic pentru a sta linistita.