| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Am o problemă şi aş dori să mă ajutați. Am nişte bubițe numeroase,foarte mici şi roşii pe în partea de sus a mâinilor(de la umăr pănă la cot). Nu mă ustură,mă mănâncă FOARTE RAR, aproape deloc şi mă deranjează că sunt inestetice şi nu pot purta des tricou că se vede foarte urât! Am aceste bubițe de mult. Mi-am dat cu mixtură mentolată şi au dispărut puțin şi apoi iar au apărut. Ce să fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tot mai mult se discuta despre aceasta problema care aparent are cauze alimentare si anume: intoleranta la gluten!
Scoate glutenul din alimentatia ta pentru 4-6 saptamani si asa vei observa daca se elimina roseata de pe exteriorul armelor sau nu. daca esti intolernata, atunci roseata dispare din eliminarea glutenului. Glutenul se gaseste in faina de grau, oraz, ovaz, paste, kechap, pasta de tomate de cumparat, cascavaluri si branzeturi procesate.
Deci elimina din viata ta tot ce contine gluten, scrie pe fiecare produs de altfel.
Orezul este permis, neavand gluten!

| Oana92 a răspuns:

Sa mergi la medic. Eventual sa iti faci analize pentru boala celiaca (intoleranta la gluten). Am fost si eu suspecta de asta, am cautat informatii despre boala si ce descri tu e unul dintr simptome.

Analizele sunt destul de scumpe si nu se deconteaza. Asa ca inainte sa iti faci analizele verifica cu un doctor de incredere daca ai si alte simptome specifice. Sanatate!

| untu a răspuns:

Mergi la medicul de familie ca ai o toxinfectie alimentara, ai mancat ceva alterat sau expirat? Te speli pe maini in fiecare zi inainte de masa?