| mb1996b a întrebat:

Hei,Bună fetelor, ajutor!
Cu trei luni in urmă nu mi-a venit ciclu si am mers la ginecolog. Mi-a prescris Duphaston 10mg - pentru reglarea menstruatiei intirziate sau absente. Le-am luat 10 zile și acum in luna mai ar fi trebuit să se regleze și sa-mi vină ciclu,dar nu vine! Ce mă fac!?
Nu vreau iarăși să o dau pe pastile,ca medicul mi-a zis ca e de la stres, nervi, ingrijorare, etc., si că ar trebui să incerc sa evit stresul si celelalte.
Poate știţi remedii naturale, vă rog tare mult, cine s-a confruntat cu această problemă, aștept sfaturile voastre! (((
Multumesc frumoss!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| AutumnDay a răspuns:

Nu ti-a venit intr-o singura luna si ai luat Duphaston? Nu trebuie sa sari atat de repede cu tratamente hormonale de acest gen din prima. Poate iti intarzia 1-2 saptamani si apoi iti venea, nu ai de unde sa stii.
Nu, nu e necesar sa mergi iar la medic sa iti dea iar Duphaston pentru ca asta oricum nu rezolva problema. Tu iei hormonii atunci, iti vine si luna urmatoarea poate vei trece prin acelasi lucru.
Asteapta sa iti vina, daca nu iti vine 2-3 luni la rand, abia atunci mergi din nou la medic sa vorbesti cu el.
Cat despre,, remedii naturale", vitex este indicat in absenta menstruatiei. Iti las mai jos linkul unde il poti gasi si citi descrierea: https://www.armonianaturii.ro/......00094.html
De asemenea, il gasesti in orice farmacie, atat de la aceasta firma cat si de la cea de mai sus. Sau aici: https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10029763 - este mai ieftin, tot 100capsule si tot 400mg.

| mb1996b explică (pentru AutumnDay):

Nu, scuze, nu mă exprimasem corect, nu doar o lună.
Ok, deci nu mi-a venit februarie si martie, apoi nici aprilie si pe la finele lui aprilie am mers la medic si mi-a dat tratamentul de 10 zile pe care l-am incheiat in aprilie, apoi urma sa astept sa imi apara ciclu in mai.
Medicul mi-a zis ca in mai trebuie sa vina, dar iata ca e 31 deja ((
Trebuie sa mai astept?!
Se va regla de la sine?! Pentru ca sper mult la aceasta ))

Multumesc frumos de raspuns!

| Mirabella95 a răspuns (pentru AutumnDay):

Cate pastile sa ia de vitex? Si cat timp?

| KEiGHT a răspuns:

Buna, ce fel de hrana consumi zilnic?

| mb1996b explică (pentru KEiGHT):

Lactate - brinză, smîntînă, lapte; ouă; produse de patiserie
Rar fructe, carne, peste
Nu consum fast food deloc, nici cafea.

| KEiGHT a răspuns (pentru mb1996b):

Ai o afectiune la un ovar, fa-ti un test la o clinica specializata!