| Piotr1 a întrebat:

Hei. De azi dimineață am început să urinez cu sânge iar după ce termin de urinat ma ustura foarte tare. Știe cineva de ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Tractul urinar este format din rinichi, uretere, vezica urinara si uretra. O infectie urinara este o infectie provocata de agenti patogeni (bacterii, paraziti, fungi), acestia putandu-se localiza in oricare parte a tractului urinar. Daca urina are o culoare neobisnuita (spre rosu) se poate ca aceasta sa contina sange. De asemenea urina poate mirosi neplacut. Complicatiile infectiei urinare apar in momentul in care infectia nu este tratata la timp sau medicamentele folosite nu sunt adecvate. In concluzie trebuie sa te prezinti cat se poate de urgent la medicul defamilie pentru a-ti prescrie tratamentul adecvat sau sa-ti dea o trimitere la urologie in cazul in care considera ca este necesara o investigatie amanuntita. Multa sanatate.

| Δna a răspuns:

Ai infectie urinara puternica dupa cele spuse de tine. Eu zic sa te duci cat mai repede la spital fiindca este o problema foarte mare si ai putea sa te trezesti cu un blocaj renal. Sper sa te faci bine. happy

| Δna a răspuns:

Si acestea se fac de la raceli puternice la rinichi sau la vezica urinara. (si astea se fac atunci cand nu esti bine imbracat, sau cand stai in curent sau frig, sau posibil de la o viroza) -_-

| RoscovanaSexy a răspuns:

Poate ai racit la burta.
Sau poate ti-a venit ciclu pentru prima data, cati ani ai?