| Lara000 a întrebat:

Hei.Doresc sa imi pun aparat dentar si nu stiu de care:mobil sau fix? Am 14 ani.Nu am multi dinti strambi, am doar 2 in partea de sus langa dintii mari unul intr-o parte si celalalt in cealalta parte. M-am gandit la aparatul dentar mobil, dar am auzit ca la varsta asta trebuie aparat dentar fix. Daca as putea purta aparat dentar mobil dintii se vor indrepta? Si dupa ce il voi da jos dintii vor reveni la aceeasi forma? Si va afecta cu ceva vorbitul? Adica sa vorbesc sasait sau ceva de genu'?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Aparatele dentare fixe de indreptare sunt mai recomandate, fiindca isi fac treaba in permanenta, si noaptea.
Dar acest lucru va decide medicul.
Poti sa te acomodezi usor si cu mancatul, si cu vorbitul, iar cand se va lua jos atunci vei fi mai frumoasa. happy

5 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Mai bine ti-ai pune un aparat dentar fix, pentru o mai buna indreptare a dintilor, si ca sa fi sigura ca o sa ti se indrepte. Nu cred ca o sa devii sasaita, pentru ca si sora mea poarta aparat dentar fix, si nu este sasaita.

| Zaygon a răspuns:

Eu am fix si peste doua sapatamani il dau jos. L-am avut cam 2 ani jumate. Daca vrei sa se vada diferenta iti pui fix ca ala mobil ba il porti ba nu si e aiurea. De vorbit da afecteaza la inceput si in general o sa ai probleme cu ș si ț.

| Hieer a răspuns:

Ar fi mai okay să te duci la un deniște și să te sfătuiești cu el. Nu poți lua o decizie singura în ceea ce privește tipul de aparat, deoarece nu ești în măsura. Eu am aparat fix sus și mobil jos, și da, afectează vorbitul, vorbesc sasait când îl am pe cel mobil pus și e și foarte obositor.

| Hieer a răspuns:

Dentist**

| Lara000 explică:

Multumesc tuturor! kiss