| zitiala a întrebat:

Sa-mi pun aparat dentar fix sau nu? Medicul meu ortodont mi-a spus ca nu se merita si ca voi face carii. Nu fac parte dintre copii care vor doar de fite, chiar acum port aparat dentar mobil pentru ca am 2 dinti rotati la 90 de grade. Nu vreau sa raman cu dintii strambi toata viata...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cat a răspuns:

Buna!

In lipsa unor mai multe detalii, indraznesc sa-ti spun ca mi se pare destul de ciudata atitudinea ortodontului tau. Purtarea unui aparat fix corespunzator, completata cu spalat dupa fiecare masa, controale lunare+reglaje si detartraje periodice (la 3 sau 6 luni, in functie de nevoile tale), nu duce la carii.
Eu ti-as sugera sa ii ceri mai multe detalii si sa afli exact de ce crede ca vei face carii si sa mai ceri parerea unui alt specialist.
Este important sa afli cat mai curand daca problema ta poate fi remediata de aparatul mobil si rabdarea ta de a-l purta, sau necesita clar punerea unui aparat fix.
Mult succes!

2 răspunsuri:
| ashlee a răspuns:

Daca chiar ai o afectiune ortodontica si nu vrei aparat doar "de fite", iti recomand sa cauti alt ortodont.

Nu toti medicii au aceleasi competente, din pacate! Cauta pe cineva competent, capabil sa iti rezolve bine problema.