| marihen a întrebat:

Hei
E normal ca la vârsta de 15 ani să-ți apară vergeturi? Sunt fată și mi-au apărut pe sâni și pe fund. Țin să menționez că unele sunt albe și unele normale(roz, i don't know). Cum pot scăpa de ele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Apuca-te de sport ca sa nu-ti mai apara vergeturile!
Vergeturile si celulita apar intotdeauna pe un tesut adipos (grasime).
De vergeturi NU poti scapa, apar tot mai multe, fiind crapaturi ale pielii din cauza ca te ingrasi!
De aceea sportul ajuta enorm sa elimini grasimea si sa nu mai apara vergeturile!
Se pot face operatii estetice mai tarziu, cu laser, care cosmetizeaza pielea, dar sunt foarte scumpe si la momentul asta nu se pot face unui copil de 15 ani.

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

De vergeturi nu poti decat cu chestii cu laser care de multe ori nici nu merg (Stiu o femeie care a investit mult in astea cu laser si pana la urma si-a facut tatuaj sa le acopere ca nu a reusit nicicum sa scape). Dar mie mi se par dragute, nu stiu ce aveti cu ele. Si eu am si n-am absolut nimic cu ele. laughing

| NLS a răspuns:

Normal e. Ce poți face? Nu prea multe.
Sport, multe lichide, și un aport de vitamine și minerale pentru menținerea sănătății și elasticității pielii. (vitaminele A, C, D, E, zinc, siliciu).
Masajul cu creme emoliente reduce puțin vergeturile în stare incipienta. (dacă ții la sănătate, cauta fără parabeni ).
Terapia cu laser nu face minuni dar e oricum mai eficienta decât peeling ul chimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este normal sa iti apara daca ai luat in greutate brusc sau ai pierdut. De asemenea, odata cu aparitia menstruatiei, sunt sanse sa ai anumite dereglari, pe scurt sa iei in greutate. Nu prea poti scapa de ele, insa nu te ingrijora deoarece toate fetele au, inclusiv cele slabe.