| IngerasulMicut a întrebat:

Hei. In spatele dintilor din fata, la gingie mai exact, ma cam doare cand apas cu limba sau cu orice alt ceva. Care este cauza si cum se poate rezolva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Recenz0r a răspuns:

Salut,cand eram eu mai mic, aveam aceeasi problema.In prima zi dupa ce am simtit durerea am spus ca va fi bine si nu voi avea de suferit! A 2-a zi, durerea mi-a provocat mai mare disconfort si am decis sa beau putin alcool pentru a ameliora durerea, ceea ce a si functionat pentru un timp! A 3-a zi m-am simtit groaznic, temperatura mi-a crescut si au aparut durerile mai mari.I am cerut ajutorul mamei si am fost de urgenta la un medic stomatolog.Intr un final, medicul stomatolog mi-a spus ca am gingia umflata si acesta a trebuit sa mi o sparga cu un ac steril. Dupa ce m-a rezolvat domnul doctor, durerea m-a lasat si m-am simtit mai bine.
Iti recomand sa pui un pic de alcool acolo iar daca maine te vei simti mai rau, cel mai bine ar trebui sa te duci la un medic stomatolog

4 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Puroi,gingivita.
Cauzele pot fi multe.Incearca cu glicerina boraxata, daca nu trece in 2, 3 zile mergi la stomatolog ca poate iti da antibiotic.

| Reghqen a răspuns:

De unde să știm noi?
Mergi la un dentist și o să aflii, dacă te doare rău poate să fie de la puroi, de la gingivită, de la curent, sau poate ca sunt cariați, cine știe.
Uneori poate să fie și de la creștere, dezvoltare nu știu dacă ma înțelegi, iar uneori poate pur și simplu să fie o durere temporară care timp de câteva zile, săptămâni posibil ca va trece de la sine.
Corpul nostru des întălnește probleme, iar tot el le repară să zicem așa singur, însa uneori nu reușește și necesită de ajutorului medicului sau a dentistului.

| IngerasulMicut explică:

Eu nu am cerut poze lewd draga mea -_-

| kornelus a răspuns:

Buna "IngerasulMicut".
Ar putea fi o carie mai micuta intre dinti, sau la un dinte, sau sa ai probleme cu gingia.
O zi buna sa ai.