| anonim_4396 a întrebat:

Hei, la 15 ani este ok sa am 1.70m si 78kg? si ce greutate trebuie sa am la 1.70 si ce inaltime trebuie la 15 ani? mai sunt sanse sa cresc pentru ca "trag de fiare" de 6 luni
funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Sub 70 kg.doar nu esti arnold.nu ai cum sa ai 1, 70cm si 78 kg de muschi la 15 ani.cu toata stima.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Bănuiesc că eşti băiat ( n-ai precizat )...

Din păcate, eşti SUPRAPONDERAL ( prea "plinuţ" )!

Greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 63, 8 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 14 de kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi "da jos" cele 14 kg!

Toate cele bune.

| marin81 a răspuns:

De crescut o sa cresti pana pe la 220-21 de ani/ Acuma cat de mult, asta depinde de genele pe care le ai/ Uite aici o chestie orientativa http://www.calcule.ro/......tutie.aspx

| shadow21 a răspuns:

Inaltimea este obisnuita pe varsta ta. Dar insa pe la 15 ani tu ar trebui sa cantaresti cam 68 de kg. Sper ca te-am ajutat

| robytzu96 a răspuns:

Salut, eu am 15 ani, 1.71 inaltime si variez intre 55/58kg!

| Christinnnee123 a răspuns:

Buna. Nu este ok. La virsta si inaltimea ta trebuie sa ai maxim 68 kg. Nu este o inaltime exacta la 15 ani, unii sunt ma nalti altii mai scunzi. Nu iti fa griji de inaltime, o sa cresti cit tie dat de la Dumnezeu. Decit sa iti faci griji pentru asta mai bine sa faci ceva sa mai slabesti. Slabitul te va arata mai nalta decit esti si + ca vei fi mai frumoasa. Sper ca te-am ajutat. Funda?

| Deea_Andreea_1997_c4QY a răspuns:

La 15 ani înaltimea ar trebui sa fie de 1.70-1.75 m si greutatea de 60-65 kg.