| YukimuraxD a întrebat:

Hei lume....Am 14 ani si sunt super speriata deoarece de 5 luni in coace nu mi.a venit ciclul( sunt in primul an).E grav sau e normal? Si dc imi curge un lichid alb!? Vreau sa zic ca inca mai sunt virgina asa ca lichidul alb nu inseamna sarcina laughing))

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Scurgerea vaginală alb-gălbuie" despre care spui ( "curge un lichid alb" ) este secreţia vaginală NORMALĂ şi o vei avea până la menopauză ( întreruperea fiziologică a ciclurilor menstruale ).

Doar că, aspectul secreţiei vaginale normale DIFERĂ în funcţie de perioada de fertilitate în care te afli.

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.mamicamea.ro/sanatate-femei/secretia-vaginala-normala.html

Dacă acea scurgere/secreţie NU are miros urât/deranjant şi NU este însoţită de mâncărimi sau usturimi, şi dacă are o culoare albă/transparentă ( eventual puţin spre roz ) atunci NU ai de ce să te îngrijorezi.

Având în vedere că eşti în PRIMUL an ce ciclu menstrual, NU ai motive de îngrijorare :)

În general, primele 5-10 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1-2 ani, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.
Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Toate cele bune.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Niciodata secretia vaginala nu inseamna sarcina. Este secretia normala, prin care se elimina celulele descuamate si mucusul din vagin. Este prezenta permanent, de la pubertate pana la menopauza si se reduce cantitativ in ultimele doua trimestre de sarcina.
Este normal ca la varsta ta sa ai dereglari menstruale, pana organismul se maturizeaza complet, deci nu ai motive de ingrijorare. Probabil in urmatoarele 6-8 luni se vor relua sangerarile si incet-incet lucrurile se vor regla. NU ai motive sa fii speriata, daca peste un an din acest moment nu ai menstre lunare, e bine sa discuti problema cu medicul de familie

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Stai linistita, poate esti racita/poate ai o infectie/o dereglare hormonala.
Daca esti virgina, de ce nu vorbesti cu mama ta? de ce iti este frica? poate va adresati medicului de familie.
O zi bunahappy

| AlleSss a răspuns:

Bună!
Am o colegă ce a avut aceeaşi problemă ca şi tine. Să îţi povestesc... Nu i-a mai venit timp de 7 luni,iar mama sa, fiind un pic cam speriată, dar, ştiind că nu a făcut nimic "indecent", a dus-o la medicul de familie să vadă ce s-a întâmplat. Medicul a asigurat-o că nu este decât o dereglare şi că este perfect normal pentru vârsta sa. După 10-11 luni de când scăpase de această "problemă",dacă nu şi mai mult,nu îmi mai amintesc exact, acum i-a revenit ciclul. Deci nu este motiv de panică. Bine, că acum a avut ceva "dureri" mai "grave", dar totul este bine. Deci este ceva normal, nu te îngrijora!
Baftă