| Clorox a întrebat:

Hei lume, am o problema de un an si am nevoie de niste pareri:
Acum un an aproape doi, am avut hernie de disc in zona lombara, eu nu stiam ce este si 5 zile nu puteam sa ma dau jos din pat, dupa durerea a tinut vreo 4 luni, doar ca in timpul herniei nu puteam sa imi ridic piciorul si am fortat foarte rau, adica am ridicat odata cat am putut de tare (Piciorul drept) Si m-a durut grav. In fine, acum in prezent, si de atunci cand ridic piciorul paraie foarte rau, de parca imi pica din sold! Ce este? Stie cineva?
PS: Fara raspunsuri du-te la control! Vreau doar sa raspunda cine stie!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Ti-ai rezolvat hernia de disc? Ai operat-o? Daca da, sa stii ca dupa o operatie corpul nu o sa mai fie niciodata ca inainte de operatia, iar daca nu ai rezolvat-o... Ar fi bine sa o rezolvi.
Si in legatura cu piciorul, du-te la control laughing. Daca doar paraie nu e mare lucru, daca si doare pe deasupra nu vad legatura cu hernia, ar putea fi o problema articulara. Ai facut de curand niste analize? Poate hernia te-a dat putin peste cap. Cu soldul nu prea e de joaca (de fapt cu nicio articulatie nu e dar cu soldul atat mai mult) Daca nu vezi care e problema s-ar putea sa se agraveze dupa ceva timp iar la sold, o operatie de exemplu, e groaznica. Ai grija de sanatatea ta si mergi la un medic. Cateva minute de consultatie poate sa insemne diferenta dintre o problema minora care se rezolva cu doua medicamente si o operatie la sold peste cativa ani dupa care o sa ramai cu sechele si dureri toata viata.
Scuze ca ti-am dat raspunsul pe care nu voiai sa-l auzi.

| Clorox explică (pentru CuriousStuff):

Mersi! Chiar asta voiam sa aud!

| CuriousStuff a răspuns (pentru Clorox):

Nu stie exact daca e bine ca ti-am spus ce vrei sa auzi... Dar serios, vezi un medic. Nu are rost sa te joci, eu aproape lucrez in domeniul sanatatii si crede-ma ca am vazut o gramada de persoane care puteau sa rezolve probleme minore daca mergeau la medic dar au stat cu speranta ca o sa treaca de la sine si au ajuns mai rau. Bine, la putin persoane s-a agravat, la unele chiar trece de la sine, ce-i drept, dar nu merita riscul.

| Clorox explică (pentru CuriousStuff):

O sa merg!