| LucaAdina a întrebat:

Hei!
Sunt la dietă de câteva zile și aș vrea să-mi recomandaţi câteva reţete, pentru că nu știu ce să mai manânc. Pâine nu mai mănânc, doar câte o felie-două pe zi de pâine neagră. Dacă puteţi să-mi daţi niște ponturi. Este prima dată când încerc să mănânc mult mai sănătos, plus că am început să alerg zilnic câte 6 ture minim de teren.Am 17 ani, 1.67 și 60 kg. Mulţumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

La dieta, nu se manaca paine deloc!
Iar daca tu mananci deja 2 felii pe zi, atunci dieta ta este inutila.
Cand vrei sa slabesti, elimini in totalitate urmatoarele:
- painea, indiferent ca-i alba, neagra, cu seminte sau fara.
- fainoasele
- crealele
- paste
- pizza
- prajiturile si foitajele
- gemurile si dulceturile
- inghetata
- sucurile
- cartofii
- fasolea boabe

Ti-au ramas bune de mancat si indicate: salate, vegetale, fructe proaspete, carne fiarta sau fripta (nu prajita)., ham degresat, parizer, ou fiert.
De baut, doar apa plata si ceai neindulcit.

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Https://cercetari-stiintifice.blogspot.com/......%20sanatos

Astea sunt sfaturi personale după ce am cautat cum se slăbește intr-un mod sanatos

Ce este cel mai important privind alimentația?

Multi fac prostia sa se înfometeze,slăbesc cateva kg apoi rata metabolica se duce in jos se ingrasa la loc cand revin la vechea alimentatie, uni tin diete dar la fel ca cei care se înfometează revin la vechea dieta,ma rau e se pierde masa musculara astfel,asta pentru ca dietele sunt restrictive,in prima faza slăbești apoi te ingrasi,de asta dietele,înfometarea nu funcționează,avem nevoie de un stil alimentar divers bogat in fructe,legume,multe ciorbe,supe,carne de peste,curcan,pui ocazional carne de vita,porc,oua cu fiecare kg scazut rata ta metabolica scade, deși nu exista las ca revin apoi la vechea alimentatie, revi te ingrasi la loc simplu, in fapt cei care iți păstrează greutatea se cântăresc zilnic si iti scriu jos intr-un jurnal tot ce manca, mai mult cardio, culturismul duce la o rata metabolica mai mare, uite aici 1800 de retete de mancare https://drive.google.com/......-WyHz/view

Cel mai important este eliminarea dulciurilor,fast food, patiserie, mezelurile, pizza, pâine mai putina, lactatele nu sunt esențiale, depinde de fiecare cum tolerează lactoza

Ce procent de carbohidrați grăsimi și proteine ar trebui să mănânc avand o greutate normala?
Recomandările dietetice din studiu nu sunt la fel de departe: societatea americana de sanatate recomanda, 45-65% din calorii ar trebui să provină de la carbohidrați, în timp ce 20-35% ar trebui să provină din grăsimi. De asemenea, trebuie să obțineți 10 până la 35 procente din calorii din proteine.

Cât de multe carbohidrați proteine și grăsimi ar trebui să mănânc o zi pentru a pierde in greutate?

Mezomorful pot începe, de obicei, la un raport de 30% proteine, 40% carbohidrați, 30% grăsimi macronutrienți. Endomorph: Dacă sunteți în mod natural larg și gros, probabil că sunteți un endomorph. Endomorfii au o toleranță scăzută la carbohidrați și o rată metabolică lentă. Dacă sunteți un endomorf, încercați un raport de 35% proteine, carbohidrați 25% și 40% grăsimi.

Cum stiu ce sunt Mezomorful sau Endomorph sau ectomorf?

https://www.body-art.ro/ectomorf-endomorf-sau-mezomorf/
https://www.uncorpsanatos.ro/......trenament/

Cât de multe carbohidrați proteine și grăsimi ar trebui să mănânc o zi pentru a pierde in greutate?

Unii nutriționiști recomandă un raport de 40 de procente de carbohidrați, 30 procente de proteine și 30 de procente de grăsime ca o țintă bună pentru o pierdere în greutate sănătoasă. O dietă de calorii de 1.500 cu carbohidrați de 40% se traduce la 600 de calorii pe zi din carbohidrați.

Ar trebui să mănânci mai multă proteină decât carbohidrații pentru a pierde în greutate?

Este posibil să pierdeți mai multă greutate pe o dietă bogată în proteine, deoarece organismul dumneavoastră cheltuiește mai multă energie în procesarea proteinelor dietetice decât carbohidrații, spune Wycherley... Și din moment ce masa musculară arde mai multe calorii decât alte tipuri de masă, arderea suplimentară a caloriilor ar putea duce la o scădere a greutății, dar calorile conteaza cel mai mult

1, Calcularea IMC https://www.calculator.net/......lator.html

2,Vedem cate calori trebuie sa mancam ca sa slabim, recomand intre 0, 5-1kg per saptamana

3, Ne calculam burtica si talia https://www.thecalculatorsite.com/health/whr-calculator.php
acest calcul este mult mai bun ca imc, grasimea abdominala este cea mai mare problema de sanatate, ducand la infart,hipertensiune,cancer,diabet, amezie, multe boli inclusiv neurologice, obezitate, moarte, de asta este importanta calcularea

4, De exemplu x are 25 de ani, este femeie are 1, 65 si 80 de kg, cate calori trebuie sa consume ca sa slabeasca, va trebui sa consume 1, 554 de calori per zi pentru a slabi 0, 5 kg per saptamana sau 1054 pentru a slabi un 1kg per saptamana

5, Pe site apare un program de slabit se numeste ZIG-ZAG practic pentru ca rata metabolica sa nu scada intr-o zi consumi mai putin in alta mai mult sau mai multe zile

Sunday 2, 054 Calories 1, 689 Calories
Monday 1, 704 Calories 1, 500 Calories
Tuesday 1, 704 Calories 1, 500 Calories
Wednesday 1, 704 Calories 1, 500 Calories
Thursday 1, 704 Calories 1, 500 Calories
Friday 1, 704 Calories 1, 500 Calories
Saturday 2, 054 Calories 1, 689 Calories

Zigzag diet schedule 2
Mild weight loss Weight loss
Sunday 1, 554 Calories 1, 500 Calories
Monday 1, 721 Calories 1, 536 Calories
Tuesday 1, 887 Calories 1, 572 Calories
Wednesday 2, 054 Calories 1, 608 Calories
Thursday 1, 971 Calories 1, 590 Calories
Friday 1, 804 Calories 1, 554 Calories
Saturday 1, 637 Calories 1, 518 Calories

6, Foarte important este mentinerea unui jurnal in care sa scrii absolut tot ce manci

7, Foarte importanta este cantarirea in fiecare dimineata pe stomacul gol

8, De recomandat recomand dimineata o masa bogata in proteine,adica oua sau carne, ocazional carne de porc,vita si mai des carne de peste sau de curcan, pui,dupa masa carbo sanatosi spanac,orez, fasole, cartofi fierti, seara un fruct, iaurt, ceai verde

9, Extrem de impotant este ELIMINAREA dulciurilor, fast food, pizza, patiserie, paine 2, 3 feli per zi,si foarte multe legume si fructe bogate in suc = portocale,mandarine, fructe bogate in grasimi cum sunt avocado, vezi pe blog fructe, legume, grasimi, proteine sanatoase

10, Aici vedem cate calori au alimentele https://calorii.oneden.com/

| RAY a răspuns:

AnaMaria50 este adevarat ca conteaza extrem de mult importanta nutritionala a ceea ce consumam dar cel mai important este deficitul caloric