| AleXaNdaaaa a întrebat:

Hei TPU, acum doua luni am fost internata la un spital de psihiatrie unde pe lângă celelalte pastile seara imi dădea un Xanax pentru insomnie. Când am ieșit din spital mi au prescris Gerodorm pe rețetă, prima luna a fost okay, luam o pastila și adormeam neclintita dar în a doua luna am început sa iau două deoarece una nu ma mai adormea (am fost la reevaluare iar doctorița mi-a spus ca e okay dacă măresc doza la doua pastile).Dar de câteva zile nu ma mai adorm nici doua pastile, am început sa iau trei pastile seara și nu știu dacă este okay...Ar trebui sa-mi schimb medicamentul cu xanax sau ceva mai tare? Chiar nu știu ce sa fac si as vrea sa ma ajutați, dau funda.happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru insomnie acuta ai fost internata la Psihiatrie? Sau pentru ce ai fost? Este prea mult 3 pastile,iti da întreg organismul peste cap. Trittico e un antidepresiv ușor și anxiolitic,pe astea e foarte slab,dar e bun pentru insomnie, cu o pastila,o pastila jumate te va lua somnul imediat.
Trebuie sa mergi din nou la medic sa îți prescrie ceva, va știe el ce sa iti prescrie stai liniștită scumpa mea.
Dar nu ești marginalizata ca ai fost internata acolo? Nu o aflat nimeni? Insomnia este un simptom al depresiei, anxietate, ma gândesc ca ai avut o depresie severă de ai ajuns acolo.
Eu ma confrunt cu insomnie cronica, tot de la depresie si anxietate, e o defectiune la mediatorii chimici ai creierului, și stres, supărări, griji excesive, overthinking
Te pup și ai grija de tine scumpica happy

| AleXaNdaaaa explică (pentru anonim_4396):

Depresie,anxietate mai multe, îmi poți scrie mesaj dacă e, și mshappy

| anonim_4396 a răspuns (pentru AleXaNdaaaa):

Ai statut de junior nu te lasa sa trimiți mesaje în privat.
Deci, câți ani ai și de unde ești? Ești mai bine acum?

| AleXaNdaaaa explică (pentru anonim_4396):

19, tm și nu nu-s prea okay :/ dar tu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AleXaNdaaaa):

30,și sunt din Timișoara. Ce tare!
Ai vrea sa ne vedem mâine sa ne cunoaștem? happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-am scris acest lucru ca eu voi pleca dincolo, și mesaje nu poți da pe TPU ca ai statut de junior sa ne cunoaștem. Oricum nu te mâncamhee hee
Îți doresc oricum multă, multa sănătate și ai grija de tinehappy

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Xanax-ul se ad in general sub supraveghere medicala, fiindca este un drog puternic, care iti inisteste tot sistemul nervos, dar este periculos daca se lasa in mana celor cu psihic labil.
Mergi la medic pentru o re-evaluare, fiindca ceva nu merge normal la tine, daca ai inceput sa ai asemenea probleme.
sanatate multa!

| dannyel86 a răspuns:

Apeleaza din nou la specialist si intreaba daca e ok sa iei 3 pastile. Poate schimba tratamentul cu ceva mai puternic sau cu un medicament care sa isi faca totusi efectul.

| Brizbriz a răspuns:

Intrebarea ta e TOTAL pe dinafara, pentru ca indiferent ce ti-am spune noi, ORICUM nu poti sa iei fara reteta de la doctor

si oricum TREBUIE sa ajungi la doctor, pentru ca somniferul ala nu mai are efect, iar daca iei prea multe pot sa iti faca rau (ce crezi tu, ca o sa te opresti la 3?)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Câți ani ai? De unde ești? happy

| FrankRiberyFotbal a răspuns:

Naspa ca ai ales sa iti distrugi viitorul cu prostii d-astea tipice adolescentilor: doctori, pastile si alte tampenii.
schimba doctorul daca nu esti multumita, noi nu te putem ajuta.

| AleXaNdaaaa explică (pentru FrankRiberyFotbal):

Am fost diagnosticată cu insomnie acută idiotule, nu este o alegere, vezi-ti de treaba ta dacă nu ești capabil sa ajuți persoana in cauza