| hellocat a întrebat:

Acum vreo luna mi s-a umflat pleoapa superioara a ochiului drept si nu am bagat in seama crezand ca este vreun ulcior, ci doar am avut grija la igiena ochiului. Apoi roseata si umflatura au trecut dupa aprox. 5-6 zile. Mai tarziu, dupa doua saptamani a aparut exact aceeasi umflatura cu exact aceleasi simptome apoi iar a trecut. De cateva zile, a aparut din nou si nu stiu ce sa fac. Poate am o alergie la ceva. S-a mai confruntat cineva cu astfel de problema? Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| untu a răspuns:

Sa faci un ceai de musetel (romanita), este un foarte bun dezinfectant contra alergiei si il speli bine ochiul bolnav apoi sa ungi cu unguent oftalmic KANAMICIN de la farmacie! Daca nu ai unguent oftalmic, nu-i nimic, dar sa speli tot timpul cu ceaiul asta de musetel cu vata alba curata! Te asigur ca va trece si nu va mai apare umflatura!