| Panteraa a întrebat:

Am facut o consultatie la ochi pentru ca simteam ceva in neregula la un ochi si intr-adevar mi-a gasit -0, 25 la acel ochi, iar la celalat nu am nimic, adica 0, 00. Pentru asta mi-au facut ochelari cei de acolo, dar oare nu trebuia sa imi dea ceva picaturi pentru inceput la o dioptrie asa mica? Mai ales ca e la un singur ochi. Ochelarii ii port, dar ma cam deranjeaza la ochiul sanatos si nu stiu daca e ok asta, mi-e frica sa nu se deregleze tocmai ochiul bun.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Picaturile se pun in ochi pentru a examina fundul de ochi, nu au absolut nici o legatura cu stabilirea dioptriei, indiferent de valoarea ei. Asadar, nu, nu era deloc nevoie de picaturi. Ochelarii te vor deranja o scurta perioada (pana la 3-4 saptamani) pana te inveti cu ei. Nu iti pot afecta ochiul sanatos.

Bula
| Bula a răspuns:

Pana la 0.5 dioptrii poti sa-ti corectezi si singur vederea, facand gimnastica de vedere zilnic (cauta pe Google descrieri).
Sunt usoare si consta in orientarea vederii in diferite directii si la diferite distante, fara a-ti misca capul.
Dupa cateva luni, vederea ta se va corecta chiar si fara ochelari, daca faci exercitiile in mod sistematic.
https://www.doctorulzilei.ro/......e-ochelari
https://www.gymsport.ro/exercitii-pentru-imbunatatirea-vederii

| Violleta2022 a răspuns:

Pentru 0.25 nu este nevoie de ochelari, nefiind o problema serioasa de vedere.
Multi medici nu recomanda purtatul ochelarilor sub 0.50.
Vederea se poate corecta daca faci exercitii specifice sau elimini ceea ce-ti afecteaza vederea, precum statul cu ochii intr-un ecran electronic, pentru multa vreme, sau perioade lungi de vreme, ori pe intuneric, ca cititul pe telefon.
Asa ceva trebuie sa inceteze imediat si sa dai timp ochiului sa se refaca.

| MartinaAmata2004 a răspuns:

Sfatul meu ar fi sa consulti mai multi medici ca sa vezi mai multe opinii. Eu cand am inceput sa port ochelari am avut -0, 25 sau -0, 50 nu mai stiu sigur, deci e probabil sa ai nevoie de ochelari dar daca ai probleme doar la un ochi normal doar lentila de la acel ochi trebuie sa aiba dioptrie iar celelalt nu. Daca si celelalt are dioptrie desi nu iti trebuie atunci sa nu porti ochelari respectivi deoarece iti vei distruge si celelalt ochi.

| VixyMoon a răspuns:

-0.25 nu este ceva de speriat si nu prea este posibl sa iti strici vederea, adica lentila pe care o ai la al doilea ochi este doar de forma