| mberleal354 a întrebat:

imi este frică sa merg la control oftalmologic deoarece poate imi spune ca trebuie sa port ochelari
Si nu stiu ce ..Ca un ochi il am mai mic ca celălalt si asa ma deranjează ca eu nu pot sa ma uit normal la o persoana deoarece imi este rusine ca v-a vedea ce defect am si se v-a rade de mine
M-am saturat trăiesc un chin si cred ca daca merg la medic nu imi va putea face nimic sa il am ochiul egal cu celălat
funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| WaterDrop a răspuns:

Ianuarie este luna recrutarilor in randul piratilor somalezi! Deci nu este totul pierdut pentru tine. Glumesc, iar doctorul cu siguranta nu`ti va putea egaliza ochii. Cu siguranta aceasta problema te deranjeaza mai mult decat merita si ar trebui sa stii ca nu dimensiunea ochilor tai conteaza ci valoarea ta ca persoana happy Chinul tau nu este impus de catre cei din jurul tau ci de tine, si sincer iti spun ca "problema" ta, te face o persoana unica si diferita. De ce ai vrea sa fii ca restul oilor pe care le vezi pe strada? Toti arata la fel, toti se comporta la fel, niste zombie, bleh.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Toti oamenii au un ochi mai mic decat celalalt, asa este si normal. Doar ca la unii se observa diferenta mai mult, la altii, mai putin.
Forma ochilor, nu are nici o legatura cu ochelarii sau miopia!
Iar faptul ca tii un ochi maid eschis decat celalalt, poate fii o problema de infectie locala, care sa nu permiat ochiului sa=l deschizi corect.
Mergi la medic ca nu te bate si nu-ti face nimeni nimic!
In plus, nu ar avea de ce sa-ti dea ohelari, pentru ca nu ochiul iti este afectat, ci pleoapa lui, sau pur si simplu nimic... doar parerea ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am un c o i mai mic decat celalalt si nu e nicio problema. Bine, primul copil mi-a iesit mai mare decat al doilea, dar nu cred ca e de acolo. De altfel, c o i u l mai mic este cat o portocala. La fel a iesit si copilul, un pic portocaliu. Nu-ti fa griji, oftalmologul nu se pricepe la ochi!

| dani2017 a răspuns:

Cel mai probabil ai microoftalmie adica unu din ochi nu este suficient dezvoltat si chiar daca este sanatos nu vei putea vedea normal cu el, asta asa o sa ramana nu are nimeni ce sa iti faca.

Daca cu celalalt ai o problema sau ceva orice si trebuie mers la medic mergi nu mai astepta chiar daca trebuie sa porti ochelari e mai bine asa decat sa ajungi sa ai probleme mai grave.