| PamfleticaTotHellenne a întrebat:

Hei TPU.Am fost azi la dermatolog deoarece imi apareau multe cosuri pe fata.Si mi-a dat o solutie, crema, sapun, pastile.
Mi-a spus ca nu am voie sa mananc, carne rosie, chipsuri, fara sucuri (mai ales cola).
Mi se pare cam ciudat, adica fara suc!? :-s
Chiar are legatura mancarea cu ce am eu pe fata?
Si... pot sa beau sucuri fara acid?
Multummeesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| WeaponGirl a răspuns:

Normal ca trebuie sa adopti un stil de viata sanatos pentru a lupta cu acneea, consuma cat mai putine produse din comert...cat despre tratamentul dat de doctor, am mari indoieli...atatea produse (banuiesc ca si scumpe) degeaba. Daca nu da rezultate tratamentul incearca un tratament de tinctura de propolis si mibazon (un unguent de uz veterinar) mai intereseaza-te despre, tot ce pot sa-ti spun e ca din cate am citit ce au scris cei care au urmat tratamentul asta, FOARTE eficient

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru WeaponGirl):

120 lei. Daca nu imi trec, mi-a spus sa vin peste 2 saptamani si...imi va da alte solutii (astea gratuit, pentru ca sunt eleva...si voi merge cu trimitere de la doctorul de familie+certificat de nastere, asa mi-a spus dansa)

8 răspunsuri:
| 이벨 a răspuns:

Sigur ca e ceva normal! Mancarea si bautura nu numai ca iti influenteaza tenul ci si intregul corp. Sucurile sunt si ele daunatoare. Cele necarbogazoase sunt mai sanatoase decat celelalte. In orice caz, toate contin E-uri.
Oricum, depinde de ten; daca a fost asa de grav incat sa mergi la dermatologie probabil ca ei au mai multa dreptate deci...sa faci cum ti-au spus happy.

| Teodoora a răspuns:

Ti-a dat o solutie, pastile etc...si te coasta ...cat? cred ca e destul de costisitor! am fost si eu la derma, mi-a dat crema cu 120 lei! ok,simplu,incearca pudra de argila! pudra de argila, cu apa sau lamaie! crede-ma e f buna! nu iti face nimic rau! incearca daca nu merge, cumpara ce ti-a zis dr dermatolog sau produse de la farmec

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru Teodoora):

120 lei. Daca nu imi trec, mi-a spus sa vin peste 2 saptamani si...imi va da alte solutii (astea gratuit, pentru ca sunt eleva...si voi merge cu trimitere de la doctorul de familie+certificat de nastere, asa mi-a spus dansa).

| Teodoora a răspuns (pentru PamfleticaTotHellenne):

Eram convinsa ca atat e pretul...eu nu am avut probleme cu acneea,nu cred ca e usor sa scapi de ea...dar pot sa te asigur ca argila e foarte buna, si te poate ajuta mult. daca sunt gratuite cremele care ti le-a prescris dermatologul, poti sa incerci si asta.clar ca sucul,nu e bun,dar multa lume bea suc si consuma grasimi dar nu au cosuri,nu? in loc de suc,eu zic sa bei ceai rece cu lamaie, e mult mai bun(fac si eu asta, cel putin pana la vara laughing)
revin la cosuri :am folosit o crema si m-am trezit a doua zi cu cosuri pe toata fata.am fost la derma, mi-a spus la fel sa nu consum carne rosie, sucuri gazoase etc.mi-a dat creme de 120 (cum am mai zis)dar am preferat sa folosesc pudra de argila! ieftin si bun! ei, sa iti mai spus ca d-na dr era plina de ...cosuri? hmmm sau cine stie ce o fi avut ea pe fata, dar cert e ca m-am tratat singura si nu mai am probleme, doar la menstruatie mai am cate un cos! de cand ai cosuri si cati ani ai?

| Teodoora a răspuns (pentru Teodoora):

Am uitat sa iti mai spun ca poti sa si bei praful de argila(vezi ca este argila de baut si argila pentru masca,nu uita asta! ) pune o lingura de argila intr-un pahar cu apa si lasa-l cateva ore, dupa care poti sa-l consumi. amesteca numai cu o lingura de lemn! poti sa -ti prepari argila noaptea, si lasa-l acoperit! dimineata il bei pe stomacul gol, dar inainte sa il agiti sa se ridice argila de pe fundul paharului.nu are nici un miros si nici un gust! bea de 3 ori pe zi, sau o data, dimineata.masca cu argila sa ti-o faci de 2 ori pe saptamana, si vezi rezultatul.eu cred ca o sa il vezi dupa prima aplicare,iti v-a usca cosurile!
PS:sa bei argila doar daca nu fumezi! daca nu vrei sa bei argila,e ok, iti faci doar masca. dupa ce folosesti masca daca vrei poti sa folosesti si o crema dar care sa fie non comedogena! masca de argila o gasesti la farmacie cel mai sigur, un plic e cel mult 1 leu!
te astept cu vesti daca vei incerca recomandare mea!happy

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru Teodoora):

14 ani si putin.Am cosuri de 1 an ...cam asa.In tot timpul asta am incercat : Zynerit,eritroacnol,o solutie cu busuioc straight face, remedii naturiste, si inca o crema...
Iar la menstruatie imi apar si mai multe si se fac rosii.Foarte urate.

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru Teodoora):

O sa incerc, mersi :*.Si...nu fumez, deci pot incercahappy