| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de ajutor urgent. Acum o saptamana am fost in parc cu colegii si am sarit din leagan (nu ma dadeam tare). Mi-am pierdut echilibrul si am vrut sa ma prind de stalp dar mi-am scrantit degetul inelar de la mana stanga. Nu pot sa-l indoi ca pe celelalte, e putin vanat la si umflat la articulatie, ma doare un pic cand incerc sa-l indoi normal si se vede diferenta dintre mana stanga si mana dreapta. Am crezut ca o sa-mi treaca dar e la fel ca in prima zi. Va rog spuneti-mi ce sa fac sa revina la normal. Daca m-as duce la doctor ce mi-ar face? dau funda si scuze categoria.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| quintron a răspuns:

Din punctul tau de vedere ti se pare ca aici sant medici specialisti? de ce nu mergi la urgentza sa vezi ce ai? ce te costa? NIMIC acum e gratis

| ViVi99 a răspuns:

Pai trebuie sa-ti pui comprese reci pe deget, sa-l dai cu spirt, sa-l masezi usor, sa-l dai cu rivanol si sa-l pansezi. Dar cel mai bine este sa-ti pui gheata sau o compresa rece ca sa se dezumfle degetul. Daca peste o saptamana este tot asa de umflat mai bine du-te la o farmacie sau la un doctor.