| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU.am nevoie urgeeeeeenta de ajutoor! deci in seara asta cand m-am uitat in oglinda am vazut ca imi sangera asa degeaba o gingie.si nu e prima oara cand mi se intampla.toate gingiile mele sunt sanatoase si roz dar primele 4 gingii sunt cam rosii. ce as putea sa am? sa ma duc cat mai repede la dentist? si de ce sangereaza asa degeaba? de spalat ma spal pe dinti in fiecare zi. dar chiar nu pot sa-mi dau seama ce pot avea...va rog un pic de ajutor cu niste sfaturi.thx.:X:X:X

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Ai probabil tartru si acesta duce automat la inflamarea gingiilor, rezultand gingivita. Singura solutie este o vizita la stomatolog pentru detartraj si tratament gingival.

| camryn a răspuns:

Care primele 4? de pe mandibula sau maxilar? te referi la gingia din dreptul incisivilor?

| anonim_4396 explică (pentru camryn):

Da.aia din dreptul incisivilor si al caninilor...

| Jesye a răspuns:

Go la dentist, ai nevoie de ingrijirea si sfatul unui profesionist