| KrissuUNICORN a întrebat:

Hei, TPU!
Am o problema imensaaa.
De 2 nopti nu mai pot sa dorm din cauza durerii de masea.
Nu stiu ce sa ma fac!
De vreo 5 ani am probleme cu ea.
Am mers la dentist timp de 2 ani, dar inca nu e complet curatata.
Mai de mult mi-a plecat dentistul in alta tara si nu am mai putut sa merg vreo 6 luni. Cand a venit alt dentist, nu am mai putut merge.
Acum, nu pot nici sa deschid gura, nici sa ating maseaua, nu pot sa mananc. Ma doare cu tot maxilarul.
Niciodata nu m-a durut asa tare!

Acum, iau antibiotice(am o problema) si nu pot sa iau alte pastile in afara de cele prescrise de dn. Doctor.

Ce pot sa fac? Nu mai rezist, nici nu pot sa ies din casa acum.

Fundita

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Cum adica, de 5 ani te doare aceeasi masea desi ti-a tratat-o stomatologul, dar ce a tratat ala 5 ani, schimba draga stomatologul ca ala ti-a luat banii degeaba si nici treaba nu a facut

| Sellak a răspuns:

Cu antibiotice nu rezolvi nimic. Iar daca nu ai nici o alergie de care sa stii, poti sa iei ce pastile vrei tu, chiar daca nu ti-a zis doctorul. Du-te la farmacie si ia-ti Aulin solubil ( praf din ala de il pui in apa ). Pune in pahar cam doua degete de apa ( chiar daca pe plic scrie ca trebuie in nu stiu cati mililitri de apa, doua degete e mai mult decat suficient ca sa-si faca efectul calumea si sa-ti calmeze durerea daca zici ca te doare asa de tare), continutul pliculetului, amesteca bine si beal dintr-o inghititura. Cat despre masea, mergi la dentist si spune-i sa-ti scoata nervul. Odata ce nervul nu mai e acolo nu o sa te mai doara cat traiesti tuwinking. Am avut si eu probleme cu maselele, si niste dureri de nici nu puteam stau in pat sau sa fac ceva. Fa cum iti spun eu si nu o sa ai treaba, dar faza cu Aulin-ul e doar ca sa-ti calmeze durerea, nu-ti fa un obicei sa iei zilnic doar pentru ca te doare. Du-te la dentist si spune-i sa-ti scoata nervul. Asa nu iti pierzi nici maseaua si nici nu o sa te mai doara.