| issulove a întrebat:

Am o problema. Vreau sa va intreb ce ati face in locul meu. Deci am doua masele cariate adanc. Am fost la stomatolog, iar din cauza durerii am renuntat. Stiu ca trebuie sa fac ceva pentru ca mai devreme sau mai tarziu tot voi ajunge acolo.
Deci, acele doua masele vreau sa le scot. Dar, sincer, doare injectia pentru anestezie? Preuspun ca v-ati scos si voi macar o masea. Doar de injectie mi-e cel mai frica.
Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Fatayou a răspuns:

Cu frica nu rezolvi nimic.Pana acum nu am avut masele cariate ca sa fac injectie si nu stiu daca doare sau nu.Important e sa ai curaj ca sa infrunti orice problema oricat ar fi de grea pana nu se agraveaza situatia.Du-te la stomatolog si zi problema, iar medicul va stii ce va face.Trebuie sa vezi partea plina a paharului.Nu te gandi la durere ci cum va fi dupa ce iti va trata maselele si cat de sanatoase vor fi dupa.In timpul injectiei gandeste-te la ceva frumos, care te face vesela si ai sa vezi cat de repede va trece timpul, nici nu o simti durerra poate doar un pic deoarece ai fost ocupata cu altceva. Sper ca te-am ajutat.Bafta!

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Injectia pentru anestezie e o mica piscatura in gingie. Nici nu se compara cu o durere de masea

| DanielaFAD a răspuns:

Am avut si eu o masea permanenta cariata, dar mi-a curatat-o si mi-a plombat-o la stomatolog. Eu una cred ca doare mult mai tare sa ti se faca injectie pentru anestezie decat sa ti-o curete. Plus ca si atuci cand este anesteziata, tot te doare cand ti le scoate. Eu te-as sfatui sa ti le cureti.