| xRainyDay a întrebat:

Hei... sad
Voi mai aveţi măsele cariate?
Cum scap de frica de dentist?
Vă doare vreo măsea acum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Papadopolina a răspuns:

Buna.Da am o masea cariata si crede-ma cand incepeau durerile faceam ca tom si jerry prin casa.Frica de dentist nu exista exista frica de durere, tie tie frica sa nu doara cand iti face o anumita lucrare.Iti zic cel mai pun remediu e dentistul eu am stat 2 luni cu o masea cariata pana cand nu am mai rezistat si m-am dus la doctor(asta a fost ieri). Maine trebuie sa ma duc sami puna plomba.Acum nu ma mai doare nici una si sper ca nu o sa mai doara vreodata.

7 răspunsuri:
| me1oo a răspuns:

Hei, am si eu doua masele cariate, una o fac acum dar am o masea care arata groaznic, imi este frica de durerea pe care o voi simti ideea e ca doctorita la care merg are sange rece nu se opreste deloc trage de tine pana mori, eu zic sa intrebi pe cineva care a mers la un dentist bun ca sa mergi si tu, nu te poti lasa pe mana oricui, asta e o frica din cauza dentistului cauta unul bun, succes

| Dana211 a răspuns:

Nu pentru ca am fost si le-am reparat lucru pe care ar trebui sa il faci si tu daca nu vrei sa ti se strice de tot si sa ti le scoata.In plus de asta o masea stricata face ca si cea de langa ea sa se strice si cu cat sunt mai "mancate " de carii cu atat sunt mai greu de salvat si reparat. Pentru a scapa de frica gandeste-te cum ai arata fara dinti in gura si cat de tare te va durea daca nu le vei repara cat mai curand.

| dianaaaaax a răspuns:

Heii.Merg de un an la dentits și m-am obișnuit.Nu te doare deloc când trebuie să îți scoată o măsea sau altceva.La început, și mie îmi era frică să merg la dentist, dar nu e așa rău.Te sperii puțin la început, că spui că o să te doară, că nu știu ce, dar nu-i așa. Învinge-ți teama și du-te la dentist. Sper că te-am putut ajuta.:*:* ♥

| xRainyDay explică:

Mulţumesc de ajutor!

| stαcy a răspuns:

Eu nu am avut nici o carie in dinti. Ma spal pe dinti de la un an jumatate, de doua ori pe zi, consum fructe si legume si sunt vegetariana, deci nu am avut nevoie de dentist, insa iti recomand sa nu iti fie frica de el/ea, pentru ca vrea sa iti faca un bine. Mama mea a fost la dentist si nu a durut-o nimic dupa ce a iesit din sala. Din potriva, eu ma simt chiar bine la dentist. Ca sa scapi de frica de dentist, uita de tot ce este in jurul tau. Acolo te va pune sa deschizi gura si sa o tii asa pana iti pune plomba, nimic complicat. Inchide ochii si imagineaza-ti ca esti intr-un paradis. Sigur nu iti va mai fi frica si vei prinde drag de dentist!

| putrack a răspuns:

Eu unu te sfatuiesc sa nu-ti fie frica ca nu ai de ce. Si eu cand am fost prima oara la dentist mi-a fost frica, pur si simplu imi era frica, dar dupa nu mi-a mai fost eu ti-o zic doar sa nu te gandesti la frica.

| lilo2 a răspuns:

Si pe mine ma doare maseaua, dar sa-ti spun ca daca vrei sa nu-ti mai fie frica de dentist trebuie sa mergi foarte des si te obisnuiesti si mie imi era frica dar ma duc foarte des iar eu mam obisnuit. sper cam fost de ajutor.deci sa nu uiti sa te duci des la dentist ca sa nu-ti mai fie frica de dentist!