| eu_8723 a întrebat:

Am si eu o curiozitate! In prima luna de sarcina a femeii, cand apasa pe burta simte ceva? Parerea mea este ca ar trebui ca burta sa fie tare, asa-i?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu simte nimic, dar absolut nimic. La sfarsitul primei luni de sarcina copilul este cat un bob de mazare, iar uterul este marit nesemnificativ, nu poate fi observat lucrul asta deloc. Burta nu are motiv sa fie tare (doar daca este in cursul unui avort spontan), altfel in prima luna de sarcina totul trebuie sa fie absolut normal la nivelul burtii.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
De ce să aibă burta tare? Dacă ar fi așa, vorbim de "abdomen de lemn" și este grav.
Va simți când va mișca copilul.
Fiecare organism suportă mai bine sau mai puțin bine o sarcină, sunt prezente grețurile, nervozitatea, durerea de spate, etc. sau nu!
Pa, pa.

| oanaoana23 a răspuns:

La o luna e foarte mic, prin luna a doua se simte, cam asa, dupa 8-10 saptamani, da nu e recomandat sa apesi, asta poate sa o faca doar cineva cu experienta

| oanaoana23 a răspuns (pentru oanaoana23):

Nu e tare, ca nu e motiv sa fie, o femeie insarcinata e ca oricare alta femeie, ai senzatia ca burtica e tare dupa 5 luni cand pielea se intinde.da nici atunci nu e tare.

| eu_8723 explică:

Nu dar ma refer ca daca se apasa pe burta, se simte acolo ceva tare, nu?

| eu_8723 explică:

Asa, va multumesc, dar in prima luna ce se intampla? se simte ceva? ai greturi? ceva... ceva?