| mathewele a întrebat:

am si eu o problema,de multa vreme am paralizie in somn doar ca in timp ce am aceasta paralizie se manifesta si o durere foarte mare de cap chiar si dupa ce ma trezesc durerea continua dar nu asa sever. Imi puteti da o idee despre ce se intampla, va rog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| NoName0x0 a răspuns:

Nu este ceva grav, totusi, daca persista ai putea sa iti consulti medicul de familie. Sa.ti zic ce inseamna "paralizia in somn" : paralizia in timpul somnului inseamna de fapt sa te simti constient, dar sa nu te poti misca. Se intampla cand o persoana traverseaza doua stadii de trezire si somn, cand creierul se trezeste din starea de REM (rapid eye movement - miscare rapida a ochilor), dar corpul ramane in continuare nemiscat. In timpul acestor tranzitii, s-ar putea sa nu poti sa te misti sau sa vorbesti timp de cateva secunde sau minute, poti sa simti o senzatie de sufocare sau de presiune. Unele persoane simt chiar niste prezente stranii in jurul lor, vad si aud lucruri ireale, avand halucinatii. Dereglarea poate fi insotita de narcolepsie, o nevoie incontrolabila de a dormi in timpul zilei, insotita de contractii scurte ale muschilor, cel mai adesea legate de emotii bruste, cum ar fi furia sau teama. Evita alimentele sau bauturile care iti pot deregla somnul, inlocuindu.le cu cele care induc starea de somn si te ajuta sa te relaxezi! :*

| mathewele explică:

Am avut si halucinatii si am simtit si prezente stranii si de fiecare data ma durea capul foarte rau in timpul acestora si simt si nevoia incontrolabila de a dormi in timpul zilei