| anonim_4396 a întrebat:

Uneori cand dorm incep sa aud un tiuit insuportabil si sunt nevoit sa ma trezesc ca sa il opresc. De la ce poate sa fie? Cred ca se numeste Tinitus. Deci aud acel tiuit si in acelasi timp sunt blocat (paralizie de somn - ceva normal) si sunt nevoit sa ma misc rapid ca sa ma trezesc complet si imediat dispare sunetul. Oare sa fie un vis sau se poate intampla sa patesc doar in timp ce dorm?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu am mai auzit astfel de cazuri sa țiuie urechea doar în somn de obicei țiuie mereu e intermitent sau permanent acest tinitus (acufene) tinitus nu este o boala este un simptom al altei boli și sunt multe cauze, afecțiuni care duc la tinitus. Îți sugerez sa nu mai asculți muzica în căști și nici la volum mare câteva săptămâni. Ar trebui sa mergi la un orelist sa vadă dacă nu ai vrei inflamație, infecție în urechi. Poate ți ai traumatizat timpanul ascultând muzica la un nivel ridicat deseori se întâmplă când asculți în căști de de tip în ear cele cu dopuri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cauzele ce duc la apariția tinitusului sunt hipoacuzie
Boala meniere, otoscleroxa, stresul, anxietatea, o alta cauza poate fi o formațiune tumorala neurinom de nerv acustic
Tumori periculoase pe nervul auditiv din ureche pana în creier
Hipertensiunea, hipotensiunea, tensiunea oscilanta — orice variatie de presiune sanguina poate sa dea temporar acufene, care pot sa treaca de la sine, cu ajutor medicamentos sau alimentar.și spondilozele pot da acufene mie un doctor arab mi o zis ca acest tinitus este 80% cauzat de la psihic.

| lalecsandral a răspuns:

Ati aflat ce era? ma confrunt cu aceeasi problema.