Întrebare recomandată | crisscrisstienne a întrebat:

Am vazut la emisiuni despre sanatate ca daca simti ca ai un nodul la sani ar putea fi cancer.De atunci sunt cam ingrijorata deoarece eu am niste noduli in mijloc,dar acela este sanul,nu? Si ma dor sanii, mai ales inainte sau in timpul menstruatiei.As avea sanse sa am cancer dac am 14 ani? Multumesc foarte mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ce ai tu la 14 ani, cancer?
Se vede ce bine ai înțeles emisiunea și faci din tânțar armăsar!
Se numește sindrom premenstrual, durerea poate dura de la o zi până la 2 săptămâni, până la venirea menstrei.
Cel mult poți consulta un endocrinolog pentru dozările hormonale, o ecografie mamară, atât.
Restul, mai citește și tu cărți de specialitate că uite așa vă treziți și la 40 de ani că tot perle spuneți și mai învățați și pe altele te miri ce!
Pa, pa.

| doctoressa a răspuns:

Cel mai probabil e o mastita fibrochistica, dar fara investigatii nu poti stii sigur, asa ca ar fi bine sa mergi la medic pentru consult. http://www.i-medic.ro/simptome/nodul-mamar

mira
| mira a răspuns:

Pot fi noduli hormonali specifici varstei, de aceea trebuie sa te prezinti la medic pentru a fi tratati medicamentos.Nu neglija.Sanatate.

| BiuL a răspuns:

La 14 ani sunt sanse foarte mici sa dezvolti aceasta boala. Mai apar noduli si de la hormoni, apoi dispar de la sine, Totusi, pentru linistea ta consulta un medic.

| piSsuletZ a răspuns:

Nu ai de ce sa-ti faci griji, eu am 20 de ani si tot ma dor sanii inainte de ciclu e ceva normal.Aia din mijloc nu sunt noduli e asa-zisa pietricica. Iar apoi esti foarte tanara ca sa te gandesti la asa ceva, dar pentru linistea ta intreaba-ti mama pentru a vedea daca au mai fost cazuri de cancer in familie.

| Varzan_Claudiu_1991 a răspuns (pentru piSsuletZ):

Te doare fintca iti creste sinii...´´100% piSsuketz raspuns excelent´´! Bafta.

| piSsuletZ a răspuns (pentru Varzan_Claudiu_1991):

Faci misto sau vorbesti serios?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi cum se face "autoexaminarea" sânilor la linkul următor :
http://www.seximus.ro/articole/autoexaminare_sani.php

Dacă vei constata existenţa unor noduli dubioşi, atunci mergi la medicul de familie pentru o Trimitere la medicul specialist!

Toate cele bune.

| wolder a răspuns:

Importantr este sa mergi la un control si sa spui ca esti ingrijorata si vrei sa stii daca ai ceva
medic de familie sau chiar ginecolog

| giony54 a răspuns:

Este o dereglare hormonala acum dar daca umbli la ei ajungi si la cancer.Se vor regla si retrage singuri, daca nu apesi pe ei, in momentul cand o sa ai o viata sexuala regulata.

Răspuns utilizator avertizat
| petriinna a răspuns:

Exact asa ma intrebam si eu cand am auzit prima data asta la televizor laughing nodulii aceia la mijloc ii are orice fata. De fapt, nodulii prevestitori de cancer nu apar exact in mijlc apar un pic mai pe lateral.

| Mark72 a răspuns:

Parerea mea este c-ar trebui sa te duci la doctorul de familie, el iti va da o trimitere catre un spital, daca este nevoie. Nu neglija astfel de semne, niciodata nu stii ce te asteapta. Sper ca ti-am fost de ajutor!

| dany54545454 a răspuns:

Iti recomand sa spui ce te doare parintilor siu sa mergi la doctor

| Lidyia a răspuns:

Pai cunsultate cu un medic...si vezi ce si cum.