| PascuDenisa a întrebat:

Hei TPU! As avea nevoie de sfatul vostru. Ieri am fost la dentist pentru prima data, iar astazi m-am trezit cu un herpes pe buza superioara. Prima data am zis ca o fi de la o mancare de nu mi-a placut sau mai stiu, dar acum simt un alt herpes, mai exact ca o "buba", pe parte stanga a limbii. Sa fie de la dentist? Totusi se lucra igenic cu manusi, masca si nu mi-a umblat prin gura cu mai stiu eu ce, doar s-a uitat. Eu sunt si o persoana mai scarboasa, iar cand mi-a pus mana in gura, mi s-a făcut greață de la gustul acela al mănușii daca stiti ce zic. Sa fie de la manusa sau de la doctor? Ce ar trebui sa fac? Eu nu am avut pana acum herpes. Multumesc. Zi frumoasă!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bubele pe limba nu sunt de la detist sau d ela instrumentarul dentisului ci de la ceea ce ai mancat tu.
Poate ar trebui sa fii atenta ce manaci si sa eviti pentru cateva zile mancarurile grase, tocaturile, grasimile, afumaturile, carnatii, salamurile si fast foodul.

| dullcat a răspuns:

Buna.Cam greu de grezut ca e de la dentist.Tot ce este acolo e foarte bine sterilizat, iar manusile si altele sunt de unica folosinta.
Mergi la medic sa vezi ce e.Eu am crezut ca ma aflam intr-o situatie asemanatoare, insa nu era niciun herpes, deoarece nu am mai avut vreun episod de atunci(mi-a aparut o singura data, la buza superioara). Persoanele care au virusul HSV-1 fac acele leziuni in jurul gurii macar o data pe an, in special in sezonul rece.Din nefericire, odata intrat virusul in organism, nu mai scapi de el.

| relian a răspuns:

Herpesul nu apare pe limba laughing poate ca tia picat ceva materiale cea folosit dentistu si a ars nitel limba acolo.
Nuti fa probleme o sa se repare, o sa treaca, ce ai tu nu-i herpes.