| simplegirl2 a întrebat:

As vrea sa stiu mai multe despre analizele de sange(nu in cazul casatoriei).Ce trebuie sa faci inainte de analize si ce acte iti trebuie? in cat timp ajung analizele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

In primul rand, ar fi indicat sa mergi la medicul de familie sa-ti dea el analize de facut. Astfel, vei plati mult mai putin. Dupa aceea, ar trebui sa mergi la un laborator sa te programezi. Acolo, asistenta iti va spune daca in ziua recoltarii va trebui sa indeplinesti anumite conditii (sa nu fi baut/mancat inainte, etc.). Cat va dura pana vei primi rezultatele nu avem de unde sa stim. Depinde de ce analize vei face.

| Violleta2022 a răspuns:

In 20 sept. 2017 s-a publicat un articol care iti da toata informatia necesara, taman pentru situatia ta actuala:

https://bioclinica.ro/......nia-civila

Preturile sunt aici:
https://bioclinica.ro/analize

Mai citeste si articolul asta din 20 Iulie 2017:
http://www.nwradu.ro/......casatorie/

| patentGogu a răspuns (pentru Violleta2022):

Citesti macar intrebarile la care raspunzi?

"As vrea sa stiu mai multe despre analizele de sange(NU in cazul casatoriei)"

suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie sa te duci dimineata inainte sa mananci orice
ideal sa nu mananci dulce cu o seara inainte
ai nevoie de o trimitere de la medicul de familie daca vrei sa iti deconteze laboratorul
de obicei se dau in 24-48 ore depinde si de analize si de laborator

| simplegirl2 explică (pentru suntserios):

Daca plătești se pot da si in aceeași zi?

| suntserios a răspuns (pentru simplegirl2):

Depinde de laborator. Din cate stiu eu anumite analize nu pot fi facute asa repede. E nevoie de culturi care sa se dezvolte si au nevoie de ceva timp