| Lola200228 a întrebat:

De cateva luni am observat ca nu respir bine sau câteodată deloc cu nara dreaptă. Nu e complet infundata se mai desfunda dar dupa iar se înfundă. Cand trag aer in piept simt o jena pe peretele nasului. De ce mi se intampla asta? Ce credeti ca am? Nu spuneti sa merg la doctor. Oricum ma duc. Dar vreau sa stiu ce credeti voi. Ati pățit si voi asta? Ce ati facut?
Dau FUNDA.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| IoaNa1428Dmd a răspuns:

Buna! Este o problema des italnita, chiar si eu m-am confruntat cu ea acum 3 saptamani. Este vorba de o rinita, probabil alergica. Narile se irita, se umfla pana ce aerul nu mai intra atat de bine sau deloc, produc o mucoasa care se intareste si infunda si mai tare canalul. Eu am tratat-o cu sinosun si sprayuri speciale pentru rinita. ATENTIE MARE, NU FOLOSI ABSOLUT DELOC IN PERIOADA ASTA BIXTONIM SAU ALTE SPRAYURI NAZALE CARE DESFUNDA, RISTI SA AGRAVEZI IN ULTIMUL HAL SITUATIA. Eu asa am facut, ma bucuram ca pot respira macar noaptea, le-am nenorocit rau (narile) cu sprayurile nazale.
Daca nu poti respira incearca sa inhalezi spirt, fa aerosoli, bomboane cu eucalipt sau menta si iti poti umezii narile cu apa. Multa sanatate si nu uita, nu folosi sprayuri nazale!

1 răspuns: