| Liiia7 a întrebat:

E adevarat ca daca te tunzi scurt ti se indeseste parul sau doar ti se ingroasa firul?
Eu pana acu 2-3 ani am avut parul scurt si era des,de cand l-am lasat sa creasca am senzatia ca e mai rar,mentionez ca am parul pana la umeri.
Ma simt ciudat acum cu parul mai lung desi sincer imi place nu l-as mai tunde,dar nu stiu ce sa fac in privinta caderi lui, stiu ca e normal sa cada deoarece se regenereaza, dar ma ingrijoreaza putin.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

E vorba de u mit vechi, barbieritul in cap, eu o fac saptamanal (dupa cum se vede la avatar sunt chel). Timp de 1 an jumate ma fac saptamanal, dar e aiurea ca fata sa te barbieresti in cap,si nu se stie sigur daca ti se indeasa, in + daca nu stie careva sa te barbiereasca in cap, nu te lasa pe mana orcui, eu prima data cand ma barbierisem in cap, imi facusem capu camp de lupta, eram taiat, imi curgea sange mult... in + daca nu esti atenta se ajunge si la copci in spital, nu e asa de usor precum pare, trebuie inmuiat parul foarte bine, sa nu ai probleme. Daca vrei detalii iti pot explica pe mes cum si ce.

| fuzzer a răspuns:

Parul se regenereaza, de cate ori il tai.Deci daca te decizi sa il tunzi el va creste, nu te ingrijora, dar va dura ceva. Poti sa tunzi varfurile, sau locurile cu problema.Sau exista ceva uleiuri la farmacie, care ajuta la cresterea parului.
Pa, pa!

| GigiManivela a răspuns:

Parul ti se face mai des in momentul in care te tunzi la 0. happy Eu asa stiu. acum nu-ti recomand sa faci asta, pentru ca e cam rusinos laughing Ti-am dat doar o informatie.

| animeioana55 a răspuns:

Salut! Adevarul e ca nu intoteauna are vreun efect sa ai parul scurt. Dar cu caderea parului, ti se pare ca iti cade mult pentru ca e lung, dar poti incerca solutii anti caderea parului. C-am acesta e raspunsul meu. Sper ca te-a ajutat. Ciao!

| pizzahut a răspuns:

Eu ma tund pana la umeri cam la 3 ani si il spal la o saptamana sau de doua ori pe saptamana. Nu folosesc balsam si alti agenti chimici deoarece provoaca caderea. Sa nu te vopsesti prea des si sa il pieptani cu grija, sa nu se rupa. Daca indeplinesti aceste lucruri si il tunzi ocazional, intr-adevar, parul devine si mai des si firul se ingroasa. Daca diferenta este foarte mare (iti cade prea mult) te sfatuiesc sa revii la frizura ta veche si sa vezi daca isi revine.