| EvangelineDS a întrebat:

in ultima vreme ma simt din ce in ce mai obosita si somnoroasa chiar si daca dorm dupa-amiaza nu pot scapa de starea asta.ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Ai nevoie de un mod de viata echilibrat -activitate fizica, o alimentatie bazata pe fructe si legume proaspete bogate in vitamine si minerale, evita tutunul, alcoolul si cafeau in exces.Camera unde dormi sa fie curata si bine aerisita fara zgomote puternice.Seara inainte de culcare bea o cana de lapte caldut cu miere de albina.Toate acestea, daca le respecti, iti dau un somn profund si odihnitor.Acum vine vacanta si ai ocazia sa te relaxezi, sa te odihnesti!

| onasis1961 a răspuns:

Ce poţi face? Un set de analize să vezi cauza somnolenţei,

| mona a răspuns:

Mai bea din cand in cand cate un energizant, poate si vremea te face sa fi in starea asta

| Adry05 a răspuns:

Încearcă să te culci noaptea mai devreme. Eşti obosită din cauza faptului că-ţi oboseşti creierul făcând teme şi învăţând, şi dacă nu dormi suficient, adică 8 ore pe noapte, atunci e normal să te simţi obosită. Dar e ok, vine vacanţa şi te vei recupera. happy

| eXtreme21 a răspuns:

Si eu am aceeasi problema, si am observat ca daca ma pun sa dorm mai devreme, in jur de ora 21:00 nu mai am probleme. Si ar mai fi ceva. Atunci cand iti vine acea stare de somnolenta incearca sa-ti gasesti ceva de facut, care sa-ti capteze atentia.
Sper ca am putut sa te ajut.

| notsurewhoiam a răspuns:

Nu cred ca e o problema de sanatate cred ca e de comportament.Mai am si eu perioade i care ma intreb care e rostul meu pe lume pentru ca simt ca rutina zilnica e scoala masa si somn.Incearca sa iti gasesti o activitate, un hobby.Pe multi muzica ii ajuta gaseste-ti melodii care ti se potrivesc petru ca te relaxeaza sau iesi mai mult in aer liber. Avand in vedere ce temperaturi sunt siguri iesi din starea de somnolentahappy

| pisicutzamik a răspuns:

Buna cu aceeasi problema ma confrunt si eu, cred ca este de la timpul acesta urat, inorat care te treage la somn!

| MetalForever a răspuns:

Bea Jakocks.Pentru dimineti linistitewinking.Glumeam.Si eu sunt la fel, incerc sa imi gasesc cat mai multe ''resurse''. Adica:nu ma stresez, merg afara(cu prietena/baieti), orice care nu ma streseaza..Aici vine intrebarea:''Si daca sunt prea obosita sa merg afara?''..dormi mai mult noaptea sau..nu-ti mai impune ca esti obosita..psihologie inversalaughingsau placebo era oare?thinking ..Raporteaza-mi schimbarile.

| EvangelineDS explică (pentru MetalForever):

Maii... ma simt mai bine in perioada asta mai ales cu vacanta.laughing

| MetalForever a răspuns (pentru EvangelineDS):

Pai atunci e bine nu?thinking ...Cheama-l pe Mr propper sa iti dea niste Jakocks si sa-ti fixeze instalatiarolling on the floor))(metaforic vorbind)-nu iti incarca timpul cu chestii inutile, mnah.Asculta muzica, fa-ti temele, mananca, bea, chestii indispensabile..respira..etc.Scoate prostiile(lucrurile pe care le crezi in plus TU-nu mama/tata/profu de mate etc.)Cum ar fi..nu stiu, nu te cusosc, nu iti cunosc genul, iti dai tu seama.

| BlackandWhiteMady a răspuns:

Eu in perioada asta am fost in permanenta miscare, la fel si maine si aveam o stare de oboseala accentuata de dinaintea programului stabilit si nu ma gandeam ca voi face fata si presupun ca starea asta de somnorenta se datoreaza nu neaparat epuizarii fizice ci a stresului ca ieri toata lumea mi-a sarit in cap cu una cu alta si cred ca saptamana asta a fost asemanatoare cu o luna de liceu din semestrul 2 la finallaughing

| Ykz a răspuns:

Bună.

Oboseala de peste zi şi faptul că ziua numai are de mult 24 ore, timpul trece repede şi faci multe într-o zi. Chiar dacă dormi, după un somn bun, tot îţi vine să dormi indiferent cât ai fi dormit. Am şi eu problema asta. happy.
Încearcă să-ţi găseşti o altă ocupaţie, ţine-ţi mintea încărcată cu ceva, orice. big grin.

Succes :*.