| HarryMG a întrebat:

Ma gandesc serios sa imi fac o rinoplastie. As vrea sa imi dati ceva detalii despre acest lucru. Unde o fac? Cat ma costa? Care sunt procedurile? Imi trebuie 18 ani? Cat dureaza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alexa07Alexa a răspuns:

Buna. Daca nu ai 18 ani poti face rinoplastia doar cu acordul unu parinte sau a tutorelui. Aici sunt de urmat mai multe proceduri.Una dintre ele este ca, inainte cu aproximativ 2 saptamani, nu aveti voie sa luati analgezice precum Nurofen, Ibuprofen, medicamentie homeopata si alte tratamente care favorizeaza sangerarea.Ar mai fi o problema pentru fumatori, ei ar trebui sa se lase de fumat inaintea acestei interventii si sa nu fumeze cel putin doua saptamani dupa.Anunta medicul daca ai probleme de sanatate (tensiune, probleme vasculare, infarct, diabet, probleme pulmonare, probleme cu sangerarea, epilepsie, probleme neurologice, alergii la diverse medicamente) sau daca prezentatii alergii la anumite substante.Anunta medicul si daca porti proteze dentare sau lentile de contact!

De asemenea, in dimineata operatiei, trebuie sa va prezentati nemancati, nebauti – atentie! nu mai mancati si nu mai beti nimic dupa 00.00 noaptea dinaintea interventiei.

Operatia dureaza, in medie, 2-3 ore si se face cu anestezie generala, de cele mai multe ori.

In timpul operatiei, pielea nasului se separa de os si cartilaj, care sunt apoi „sculptate" in forma dorita. Dupa operatie, pe piramida nazala se pune o atela, care se mentine aproximativ 7 – 10 zile. Desi unii medici practica acoperirea narilor cu mese timp de 24 de ore.

ai aici un site cu clinici si preturi in functie de zona unde locuiesti.http://www.estheticon.ro/preturi/rinoplatia-operatia-nasului

Sper ca ti-am fost de folos...