| MagicalCriminal a întrebat:

Hei, TPU.
Mă roade chestia asta de mult și sunt cam neliniștită. Am 13 ani și nu am mai deloc sâni. Sunt ca niște măsline practic. Aproape toate fetele din clasa mea au, am o prietena tot din clasa, are aceeasi varsta, daca nu, cu cateva luni mai mica si pot sa zic ca are sanii putini mai mari ca ai mamei mele. Sunt inalta si slaba. Am 1, 59 m si 34 kg. Nu prea mananc, asa sunt de cand ma stiu. De mica sunt asa. Am fost de o gramada de ori la doctor, mi-au dat pastile ca să-mi crească pofta de mancare. M-am mai ingrasat putin, dar se vede la fel de putin. Si tata e la fel, mananca (de ex. 2 farfurii de mancare) si nu se ingrasa. Nici nu face sport, nimic. Ard caloriile ca el, dar trebuie sa fie o metoda. Nu vreau sa par disperata, dar vreau si eu sa fiu ca celelalte. Sa creasc putin, foarte putin, cât sa se mai umfle bluza de pe mine. sad Ce sa fac?
Nu râdeți, ceva concret si serios.
FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Daca te ingrasi, nu iti vei face sanii sa creasca. Vor parea putin mai mari, insa nu vor fi sanii care au crescut ci, grasimea care se va pune acolo. Cresterea sanilor este declansata de schimbarile hormonale din corpul tau, iar aceste schimbari nu pot fi declansate ori schimbate prin alimentatie. Este clar, corpul tau nu este pregatit in totalitate pentru pubertate.
Nu iti face griji, iti vor creste si tie sanii la un moment dat. Este de inteles ca te simti stresata de presiunea grupului. Insa vei vedea dupa ce iti vor creste, ca nimanui nu ii va mai pasa cand ti-au crescut sanii. Mie au inceput sa imi creasca la 14 ani, iar acum cand ma gandesc la cate griji imi faceam, nu pot decat sa ma amuz.
Nu incerca sa te ingrasi, nu de la varsta asta. Cu cat esti mai plinuta in perioada pubertatii, cu atat ai sanse mai mari sa te confrunti cu greutatea mai tarziu. Cu cat inaintam in varsta metabolismul devine mai lenes, punem mai usor si dam jos mai greu. Copil fiind, am fost extrem de slaba. Si pe mine m-au indopat doctorii cu vitamine si pastile. Insa, dupa ce am inceput sa ma dezvolt, nici macar o data, nu m-am confruntat cu luatul in greutate ori cu dietele. In timp ce aproape toate colegele mele din generala, se chinuiau cu diverse diete ori luasera vizibil in greutate eu m-am mentinut pe linia de plutire fara sa depun niciun efort. Sfatul meu este sa fii fericita cu metabolismul pe care il ai. Poate nu ti se pare acum ca esti ok, dar crede-ma ca vei ajunge sa fii invidiata pentru acest lucru.

4 răspunsuri:
| Lariiiiiiii a răspuns:

Bună păi eu eram slăbuţa şi dintr.o dată m-am îngrăşat dar folosesc pastile Baraka pentru imunitate şi are vitamine.

| ZaraZaraPerlin a răspuns:

Draga mea, înseamnă că nu ești devoltată îndestul. Atunci când va fi timpul, vei avea și tu sâni. Să nu uităm că ai spus că ai 13 ani. La momentul potrivit, vei avea și tu. Dorința de a fi ca celelalte este obișnuită, dar nu trebuie. Mie nu mi se par prea drăguțe fetele care au sânii mari de la vârsta asta, pentru. că nu este frumos! Nu îți face griji, vei fi și tu la fel! Dar nu acum! Nu ești singura si sfatul meu este să ai răbdare.

| MagicalCriminal explică:

Mulțumesc toturor, dacă aș putea să dau la toți răspuns câștigător...winking

| boombestforevermyloving a răspuns:

Pai si eu sunt o fata si stiu prin ce treci si mie mi s-a intamplat uite ce trebuie sa faci e sigur ca mostenesti asta din familia mea este o fata in clasa a noua care are 67 de kilograme si are sanii cam cat ai spus ca ii ai tu dar nu se sperie de acest fapt dupa 2 sau 3 luni dupa ce a mancat putin mai mult decat trebuie a trebuit sa poarte sutien nu zic sa te faci obeza dar o sa vezi ca o sa ai sanii cam cat trebuie sa aiba o fata de varsta nu te mai ingrijora de acest lucru si fii ambitioasa. tu crezi ca eu sunt mai bine si eu am fost tot asa dar m-am gandit ce dracu sa fiu eu aia schiloada dar uite ca mi-a trecut FUNDA?