| xNutellista a întrebat:

Hei.! Vara asta vreau sa slabesc. straight face E vara si sincer nu-mi place cum arat yawn Am 13 ani 1.65 si 78 kg. Sunt plinuta. Adica nu se vede rau, dar nu`mi place ce vad. straight face Ajutati-ma si pe mine cu un regim si ceva exercitii. Dau funda. :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| дфтф a răspuns:

Buna!
La varsta ta frageda nu e bine sa iei medicamente pentru slabit,incearca totul cat mai natural si cand spun natural asta include si sportul.
Iti voi da un exemplu:
Dimineata, mananca ceva usor, un iaurt natural, fara fructe sau cereala, natural (Danone usor de baut) cu 1 singura felie de paine integrala, neagra nu alba!
La gustare adica pe la 11-12, mananca un mar sau o portocala, fara banane fiindca contine carbohidrati
La pranz, mananca ce-ti da mamica ta, doar 1 portie, nu 2, nu 3!
Seara, fiindca e vara, fa-ti o salata pe care sa o mananci goala fara paine si pune si cuburi de branza sau telemea daca ai!
Iar in timpul liber, inainte de masa de seara alearga 10-15 m,fa miscare, danseaza, fa abdomene, chiar si flotari.
Slabire usoara!
Pa, Pa!

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Învață să mănânci, să combini corect alimentele și practică un sport de masă.
http://calorii.oneden.com/
Mergi pe multe fructe și legume cât mai proaspete, carne foarte slabă, lactate degresate, ceaiuri depurative. Trei mese principale pe zi și două gustări, la aceleași ore mereu dacă se poate, etc.
Succes!
Pa, pa.

| Anonimgirltpu a răspuns:

La varsta ta nu e buna o dieta. Tie iti trebuiesc nutrienti pentru ca esti in crestere si orice lipsa dintr-un element poate duce la boli grave. Daca vrei sa slabesti fa sport mult si mananca normal. Nu iti recomand sa te duci la sala pentru ca esti prea mica sa tragi de sala dar exista sporturi pe muzica pe care le poti practica si sunt chiar amuzante. De exemplu Bokwa care e pentru toate varstele
http://www.youtube.com/watch?v=L4vWrbbtmRc&feature=player_embedded
sau Kangoo Jumps care la fel e pentru toate varstele si e foarte amuzant
http://www.youtube.com/watch?v=OHykHpDApaw&feature=player_embedded
Eu ma duc la amandoua si crede-ma ca duc de placere. Iti recomand cu placere aceste 2 sporturi:)

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La vârsta ta NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ, etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

2 mese pe zi. Dimineata si la amiaza. happy Dupa 3-4 zile, mentinerea recordului o sa fie mai tare decat foamea inainte de culcare. Plus ca n-o sa ratezi masa de dimineata care e importanta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Ar trebui sa ai 55 de kilograme.
Esti la varsta la care nu ai voie diete,deoarece esti in crestere si organismul se dezvolta.
Daca tu faci un efort si scoti din alimentatie prajeli,grasimi,dulciuri in exces, bauturi acidulate, lactate grase s.a. si incepi sa mananci mai sanatos, faci si miscare zilnic, o sa vezi rezultatele.
Te pup!

| B343 a răspuns:

Incearca dieta Dukan happy

| minnie91 a răspuns:

Salut,eu am 51 sau 52 kg si 1, 66 si aproape 22 ani si tot ma consider grasa crying(

| Didi2010 a răspuns:

Sa stii ca cel mai eficient dar cel mai eficient este sportul, fie ca vrei fie ca nu vrei.Eu am inceput deodata sa fac sport fara sa tin nicio dieta si am slabit 5 kg.Incearca si sigur o sa slabesti, mai ales daca ai un stil de viata sedentar