| AlinaaBH a întrebat:

Heii, am si eu o intrebare, apendicita in ce parte este? stanga sau dreapta? multi prieteni imi zic ca in dreapta iar pe net am citit si scrie in stanga. in ce parte e pana la urma?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SucDeGuava a răspuns:

In dreapta, scumpete. Trust me. Daca vrei sa verfici daca ai, exista un test foarte simplu si eficient: te pui pe spate, duci genunchiul drept la piept si apesi cu 2 degete in zona in care e apendicul http://www.informatiiprofesionale.ro/productie/service/ce-este-apendicita Daca te doare in mod deosebit intr-un puct si duerea seamana oarecum cu o intepatura, inseamna ca ai apendicita. O alta modalitate sa verici daca ai e sa-ti faci o ecografie, insa e posibil ca apendicele sa fie ascuns (de exp in spatele colonului, ca in multe cazuri) si nu o sa se vada la ecografie, ceea ce nu iti raspunde la intrebarea am sau nu apendicita. Succes! :*

| AlinaaBH explică (pentru SucDeGuava):

Eu am citit pe net care sunt simptomele si am 3 din ele dar ma inteapa in stanga

| AlinaaBH explică (pentru SucDeGuava):

Eu am citit ne net despre simptome si am 3 din ele, dar ma inteapa in stanga

| AlinaaBH explică (pentru SucDeGuava):

Am incercat ce mi ai spus, ma inteapa putin si durerea mi se duce spre stomac

| SucDeGuava a răspuns (pentru AlinaaBH):

Cel mai probabil apendicita ta e in stadiul incipient, dar o sa se acutizeze mai devreme sau mai tarziu. Du-te la un spital la urgente sa-ti faca repede un control. Stai linistita, apendicita nu e mare chestie. E posibil nici sa nu ai, dar, de asemenea, e posibil sa te lase sa pleci si sa te cheme sa te operezi peste vreo 2 zile, daca nu e urgent, sau pot sa te interneze direct. Dar mai bine du-te tu la un control ca sa stii exact daca ai si in ce stadiu e. Mult succes!

8 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

In general, apendicele se gaseste pe partea dreapta, insa pot fi si exceptii.
http://www.i-medic.ro/boli/apendicita-acuta

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde. Majoritatea au apendicele pe dreapta. Sunt si persoane care au organele invers puse dar sunt raritati. Singura problema ca se numeste "apendice"si nu "apendicita". Apendicita e boala in momentul in care se produce.

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

În primul rând, APENDICITA reprezintă inflamarea APENDICELUI. Deci apendicele este organul. Se află în partea DREAPTĂ. Foarte rare sunt cazurile în care persoanele au apendicele în partea stângă. Dacă doreşti să afli mai multe informaţii, îţi recomand să citeşti acest articol: http://www.sfatulmedicului.ro/apendicita.

O seară frumoasă!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Apendicita este o AFECŢIUNE ( nu un organ ), iar apendicele se află în partea DREAPTĂ!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/apendicita

http://www.romedic.ro/apendicita

Toate cele bune.