| anonim_4396 a întrebat:

Heii :* Știe cineva dacă e o problema că se unge părul foarte repede? De exemplu: azi m-am spălat pe cap și mâine e deja uns. Trebuie să îmi cumpăr ceva sau e normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Nu e o problema, ti se unge deoarece ai parul gras, du-te la farmacie si intraba de un sampon pentru par gras, daca te speli cu ala iti va rezista mai mult cu aspectul de proaspat spalat.

| pietrean a răspuns:

Parul se ingrasa,din cauza hiperactivitatii glandelor sebacee din scalp,lipsa zincului din organism,cauze genetice, a caldurii mari si a umeditatii crescute, de spalat cu sampon pentru par gras, gel pentru par prea mult, modul gresit de a-l spala(nu foarte des si nu dupa mult timp, doar la 5 zile,clatit cu apa rece+otet mere),nu periat des,sa nu stai in fum de tigara, etc.
Se pot lua suplimente cu drojdie de bere, zinc, B6, seleniu, vit E.

| Caro34 a răspuns:

Nu-i nici o problema, daca se ingrasa asa de repede. Ar trebui sa folosesti un sampon pentru par gras! Insa, este posibil sa se ingrasa si datorita faptului ca te speli des. Ar trebui sa lasi parul asa cum este minim 7 zile. In cartile de specialitate scrie ca ar trebui sa ne spalam parul o data la 14 zile! Eu am incercat la 7 zile si arata mult mai bine acum! Folosesc un sampon de la Life Care antimatreata si fixativ tot de la ei. Sunt pe baza de plante si-s OK produsele! Mult noroc!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Pentru ca parul sa nu aiba aspectul lucios, dupa ce ti-ai spalat parul, maseaza scalpul cu tinctura de brusture. Iti va intari firul de par si va controla excesul de sebum.
In apa de clatire pune 2-3 picaturi de ulei de arbore de ceai si va avea acelasi efect.
E indicat safolosesti si o masca pentru par gras. Ai nevoie de 1/2 pahar miere de albine si 1/4 pahar ulei de masline. Masca se aplica dupa ce ti-ai spalat parul si e inca umed. Lasa masca pe par o jumatate de ora, apoi limpezeste-l cu apa in care ai stors o jumatat de lamaie.
Te pup!

| AnutzaDragutza13 a răspuns:

nu este normal. ar tebui sa te duci la un medic specialist. iti mai recomand sa folosesti masti [sunt foarte bune mai ales cele facute acasa dupa 'retete'], prietenul google. sper ca te-am ajutat. funda? happy