| Greudegasitunnumecaresanufieluat a întrebat:

Heii TPU:*.O prietena de-a mea are paduchi x_X si ii e rusine sa le spuna parintilor si m-a rugat sa o ajut si ma mai intrebat daca ei mor de la fixativstraight face.Deci...fixativul ar fi o solutie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Am trecut si eu printr-o experienta ca aceasta,tongue si nu e o rusine sa ai paduchi, deci nu trebuie sa te ascunzi.

Ori cu petrol si un piepten cu dinti desi (gasesti la farmacie, spui ca iti trebuie anume pentru paduchi) ori cu placa de par, mi-e asa mi-au trecut..Am cumparat un intinzator si ma dadeam cu el la 200 de grade..Ma spalam des, cam de 3 ori pe saptamana, ma mai dadeam si cu petrol si luam paduchii cu pieptenele.
Trebuie sa le spui parintilor, nu e o rusine, majoritatea adultilor peste 30 de ani au trecut prin aceasta experienta.
Mama imi spunea ca tot timpul avea paduchi cat a fost micuta, si plina era scoala de ei.

Succes!

16 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau

Astept sa-mi spui cum e situatia cu paduchii si daca le-ai spus parintilor.
Repet, nu e o rusine. Daca ramane aceasta faza intre tine si parintii tau va fi bine, pentru ca in prieteni nu poti avea increde. Spui la unul iar acela spune tuturor.
Sa nu uitam ca parintii ar trebui sa stea cu tine sa iti smulga si omoare intre unghii ouale, eu stateam cu maicamia cate 1-2 ore in fiecare zii si mi le smulgeam din cap singura..Imi facusem un obicei si dupa ce am scapat de ei inca ma piguleam fara rost laughing pentru ca devenise o obisnuinta.
O zi placuta! happy

evenso
| evenso a răspuns:

Nici vorba!
Folosind fixativ nu va scapa de paduchi!

Sa cumpara de la farmacie sampon antipaduchi si lindini POUX APAISYL sau alt produs cu aceeasi efect sa citeasca prospectul inainte de utilizare.

http://www.sentia.ro/......100ml.html

| Floreenofficial a răspuns:

Salut! Va fi o solutie pe moment in cel mai bun caz, dar vor aparea altii imediat si o va tine asa la nesfarsit.Sa se duca la farmacie sau la spital, e o afectiune ca multe altele.Bafta! happy
Nu cu gaz ca poate ia foc parul sau scalpul.

| GoguSteriade a răspuns:

Ai facut paduchi si ti-e rusine sa o spui? Da-ti cu gaz pana nu ii imprastii si apare o epidemie.

| 12AA a răspuns:

Cred ca ai inmulteste...du-tye la o farmacie si zi ca vrei o solutie pentru paduchi, sau daca tu spalo tu in cap cu gaz ..succes

| Nickname1890 a răspuns:

Intreaba la farmacie. Gazul era pe vremea bunicilor si iti poate arde scalpul degrada firul de par etc.

Intreaba la farmacie si sigur exista un sampon ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu in nici-un caz nu mor de la fixativ eu stiu ca, daca ai paduchi singura sansa de a scapa de iei este sa te tunzi la 0 sau cu anumite creme speciale. Dar oricum ar trebui sa le spuna parintilor si apoi sa mearga la medic. Sper ca te-am ajutat.

| Чернобыль a răspuns:

Daca as fi avut, m-as fi tuns 0.

| Bєshka a răspuns:

Nu stiu daca fixativul ajuta dar daca vrei sa o ajuti luati un pieptene il faci cu otet si le piepteni jos.Dar cel mai bine ar fi sa va duceti la farmacie si sa ia sampon anti paraziti si sa se spale cu aia pe cap.Si nu trebuie sa ii fie rusine sa le spuna parintilor.Incureajaz-o si daca tot nu poate spune-le tu.

| agirll a răspuns:

Nu stiu daca mor de la fixativ...nu credstraight face spune-i prietenei tale sa isi ia ceva sampon dar nu romanesti sau sa se dea cu petrol si mai spune-i ca ouale trebuie indepartate cu manastraight face din ele vor iesi iar paduchii si tot asa ...succes in continuare. funda?big grin

| Commandoo a răspuns:

Nu in niciun caz nu vor muri de la fixativ sa isi ia inima i dinti si sa le spuna parintilor nu e de gluma trebuie sa le spuna fara rusine sper ca te-am ajutat!

| StamateAlina1987 a răspuns:

Nu o rusine sa ai paduchi, se poate intampla oricui.

Si fratele meu a avut paduchi si a scapat cu un tratament natural pe baza de ulei 100% pur de arbore de ceai(tea tree)
de la Thursday Plantation

E o solutie foarte puternica pentru a scapa de paduchi si nu contine chimicale care sa dauneze parului si scalpului.

A folosit genul asta de la Thursday Plantation timp de 5 zile si a scapat.

| NaiveGirl09 a răspuns:

Oh, Doamne! Bineînțeles că nu este o rușine să le spună părinților ei! Îndeamn-o să meargă la farmacie și să ceară un șampon special, de preferință Paronix, sau ceva de genul, știu că este foarte bun.
Dacă are doar ouă de păduchi, altă metodă eficientă ar fi și a își întinde părul cu placa de îndreptat. Asta le arde, însă nu le „topește", trebuie oricum să le îndepărtezi, chiar dacă nu mai ies păduchi din ele. Totuși, nu știu dacă merge și cu păduchii maturi.
Spune-i să nu se impacienteze și să nu se scarpine dacă o mănâncă! Poate provoca răni, din câte știu.
Apropo, nu cred că fixativul modifică cumva factorii de viață ai păduchilor. În cel mai rău caz, îi „înțepenește" câteva ore, maxim o zi-două.
Spune-i să consulte medicul de familie pe tema acestei dileme. Și să spună cât mai curând părinților, altfel se înmulțesc!
Altceva, nu știu ce să îți spun, sper că am ajutat și sper să îi prindă bine sfaturile dacă mai întâmpină astfel de probleme.
P.S: NU este o rușine să ai păduchi! Se pot căpăta foarte ușor, și nu dai dovadă de „auto-neglijență", ca să zic așa. Dacă ai păduchi, nu înseamnă că ești nespălat(ă) :*! Baftă! :*

| RedBul33 a răspuns:

Nu ajuta la nimic fixativul... spune-le parintilor ca nu le faci niciun rau le faci un bine, daca nu o sa scape greu de ei! funda?!?!

| Faniii a răspuns:

Trebuie sa isi dea cu gaz, ar fi mai bine sa le spuna parintilor, cum nu i'a fost rusine de tine ar trebui sa nu ii fie rusine de proprii parinti, daca ea nu o va face le poti spune tu parintilor ei.

| alex9101 a răspuns:

Nu o v.a ajuta fixativul as recomanda sa spuna la parinti si sa faca un consult medical. funda?