| DeDeSimplu a întrebat:

Heiii'! Azi mi-am rupt din greseala o alunitastraight face, apoi a sangerat putin.Se poate intampla ceva rau?:-sFunda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BogdanPunct a răspuns:

Aluniţele rupte trebuie verificate diascopic şi dacă au devenit active este mai bine să fie eliminate chirurgical. Aluniţa îndepărtată trebuie verificată la laboratorul de histopatologie pentru a se afirma cu certitudine că nu s-a produs nimic grav. Deci cauta un laborator de histopatologie in oras, si fugi la el. Daca alunita mai e activva, exista riscul cancerului.

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Se spune ca daca rupi o alunita poti sa faci cancer de piele, mergi la medic ca sa vada si asa vei afla daca e grava sau nu situatia ta.

| mona a răspuns:

Ai grija sunt c am periculoase alunitele

| iEmonel a răspuns:

Cica exista riscul sa faci cancer [ de piele ], dar eu mi-am rupt acum 3 ani una si doar a sangerat, apoi am mai rupt una. Pana acum nu am nici un cancer. Oricum e bine sa mergi la medic.

| curlyhair a răspuns:

Risti sa faci cancersad
da' si eu cred ca mi-am rupt o alunita de pe gat si n-am patit nimicoh go on

| Marinutza123 a răspuns (pentru curlyhair):

Si eu mi-am rupt o alunita de pe gat chiar acum si sunt disperata voi pati ceva?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca avea celule canceroase da!sadDu-te la doctor cat mai repede!crying

| PenséeArtistiqueღ a răspuns:

Trebuie evitata ruperea sau ranirea alunitelor. Daca totusi accidentul se produce nu este foarte periculos,insa depinde si de tipul alunitei respective.(e bine de stiut ca unele alunite pot fi cancerigene) Te sfatuiesc sa urmaresti zona respectiva cateva zile,sa observi daca apar senzatii de mancarime, arsura, iritatie etc. Daca apar semne neplacute consulta un medic.(de familie sau dermatolog)
Succes.O zi placuta!

| chatalynutzz a răspuns:

Da.
Se poate intampla ceva foarte rau sa nu mai faci poti face cancer.
Doar de la o alunita.
Cred ca nu e nicio problema la prima.

| Marinutza123 a răspuns:

Si eu mi-am rupt una chiar acum si sunt disperata dar si a mea a sangerat apropo ai patit ceva?