| Sim0nikaaa a întrebat:

Heiii TPU :*!
Am si eu o intrebare.ok e cam stupida dar sunt disperata I don't want to see.
De vreo 3-4 luni incoace imi tot curge lichidul acela alb din abudenta si nu stiu de ce, sau ce se intampla, pentru ca este la fel de gros precum menstruatia si se manifesta asemanator... Aveti vreo idee despre ce se intampla cu mine? :-s [Rog seriozitate sad]

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Scurgerea vaginală alb gălbuie" despre care spui este secreţia vaginală NORMALĂ şi o vei avea până la menopauză ( întreruperea fiziologică a ciclurilor menstruale ).

Doar că, aspectul secreţiei vaginale normale DIFERĂ în funcţie de perioada de fertilitate în care te afli.

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.mamicamea.ro/sanatate-femei/secretia-vaginala-normala.html

Dacă acea scurgere/secreţie NU are miros urât/deranjant şi NU este însoţită de mâncărimi sau usturimi, şi dacă are o culoare albă/transparentă ( eventual puţin spre roz ) atunci NU ai de ce să te îngrijorezi.

Toate cele bune.

| hondru a răspuns (pentru bursuc001):

Si daca este alba, galbuie, de conistenta purulenta si miroase urat.mai ai si mancarimi inseamna ca ai sculamenthappy

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
Este vorba de secretie vaginala!
Spuneai ca ai observat ca slipul tau se pateaza cu aceasta substanta vascoasa alb-galbuie.Aceasta secretie provine din vagin, fiind perfect normala.Ea previne uscarea vaginului, protejandu-te impotriva infectiilor.Majoritatea fetelor remarca aceasta secretie cu o vreme inaintea primei menstruatii.
Secretia e naturala si sanatoasa-si mama ta o are!
Cantitatea de secretie variaza pe parcursul ciclului menstrual, de la femeie la femeie.Majoritatea femeilor observa o secretie mai abundenta la jumatatea ciclului, cam in aceeasi perioada cu ovulatia(cand un ovul e eliberat de ovar), ceea ce se intampla de obicei cam cu 14 zile inaintea menstruatiei.Vei avea secretie o mare parte din viata ta adulta.Protejslipurile pot fii folosite zilnic pentru a te mentine proaspata, curata si a te simti confortabil!
Te pup!

| PVAAVU a răspuns:

Cati ani ai?

| Sim0nikaaa explică (pentru PVAAVU):

| PVAAVU a răspuns (pentru Sim0nikaaa):

Poate te-ai maturizat.

| Marybm a răspuns:

Asa am si eu. Si sunt mai mica ca tine. da este perfect sanatos... stiu ca ii naspa dar poarta proteslipuri sa te mentii curata. si stai calma nu este nimic

| RobDogg a răspuns:

De ce nu te duci la ginecolog... El poate sa iti spuna tot.

| NuuyyMayyyy a răspuns:

Pau poate fi ceva normal apare destul de des dar ca sa fi sigura ar trebui sa mergi la ginecolog