| NissanNavara a întrebat:

Hello! De cateva zile am inceput sa urmez o dieta, mancare mai putina, mai putine calorii. Dar ma simt foarte slabit, parca nu mai am nici un chef de viata, nu mai reactioneaza muschii cum trebuie. Sa fie din cauza lipsei de calorii? Daca ma simt slabit inseamna ca se ard grasimile si se transforma in energie? daca sunt slabit o sa slabesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| SabinaRsT a răspuns:

Exista o dezechilibrare in organismul tau din cauza regimului, insa te vei obisnui si vei slabi cat ti-ai propus happy bafta.

| negat1ve a răspuns:

Pai daca inainte mancai destul de mult, si meniul cuprindea si multa carne sau dulciuri, normal ca corpul avea din ce se hrani si lua energie. Acum daca mananci mai putin, si ai renuntat si la anumite alimente pe care mancandu0le destul de des organsimul se obisnuiese cu ele, acum cu aceasta dieta corpul le simte lipsa. Pentru energie incearca sa manaci fructe. Contin carbohidrati nedaunatori si iti vor da energie. Un mic sfat iti dau sa nu le mananci seara ca dupa stomacul le va digera foarte greu si vei avea o stare de discomfort, plus pe langa asta nu te vei putea odihni bine in timpul noptii. Intotdeauna mananca-le inainte de masa cu 30 de minute sau la 3 ore dupa masa, asta pentru a nu impiedica digestia. Daca vrei un alt sfat pentru o dieta, mananca ce vrei si cat vrei (bineinteles nu exagera si fara dulciuri) intre orele 11-18 dar dupa nu mai mananci nimic. Dar asa mai mult te mentii la greutatea pe care o ai, dar si de slabit, acum depinde de cum reactioneaza si organismul.

| Radu_Hariga_1988 a răspuns:

Ai anemie, incepe sa mananci renunta la paine, prajeli...incearca sa te axezi pe orez,salate,piept de pui,vita,peste, fructe, oua, lapte, cereale...

| LifeIsOverrated a răspuns:

Iti spun din experienta ca daca te simti ''foarte slabit, cu nici un chef de viata si nu mai reactioneaza muschii cum trebuie'' NU inseamna ca se ard grasimile si se formeaza energie. Ceva e in neregula in organismul tau. Cate calorii consumi pe zi? Esti sigur ca nu iti infometezi organismul? Mi s-a intamplat intr-o zi, nu mancasem mai nimic si facusem bicicleta o ora (bicicleta statica si nu la nivelul 1 sau ceva oh go on, asa cu simt de raspundere) aproape ca am cazut din picioare dupa. Raspunsul la intrebarea ta: DA e din lipsa de calorii, caloriile necesare organismului. Daca te simti slabit, da o sa slabesti, dar sanatatea ta o sa se ducaoh go on Ala e un semnal de alarma omule. Daca vrei mai multe informatii simta-te liber sa imi dai un mesaj oricand.
Mult noroc!