| RamyF a întrebat:

Hello TPU, am nevoie de niste sfaturi. M-am hotarat sa tin un regim propriu, acesta consta in: dimineata un ness si un baton de cereale; iar pe la orea 18. salata de rosii\ orez cu peste\ piept de pui fript cu brocoli\iaurt cu orez expandat etc.+ aproximativ 2 L de apa. Doar atat toata ziua. Fara dulciuri,fara paine,fara apa miner sau sucuri dulci,etc.
Primele zile a fost un chin, simteam ca mi se macina stomacul, insa acum m-am obisnuit, nu mai este nici un fel de problema. De cateva zile fac miscare, abdomene, genoflexiuni, etc. cam o ora pe zi, dimineata. Am slabit aproape 3 kg in mai putin de o saptamana.
Insa voi ce parere aveti, unii mi-au spus ca este putin cam dur. Mie mi se pare super ok acum. Senzatiile de foame au disparut, ma simt bine, am energie, e ok.
Metabolismul meu este lent, arde foarte greu grasimile in comparatie cu al altora, daca cineva ar tine aceeasi dieta ca a mea ar slabi mai mult, bine puls miscarea fizica obligatorie. Tocmai din aceasta cauza m-am hotarat sa tin o dieta proprie care sa dea rezultate si pe metabolismul meu lent.
Voi ce parere aveti? Este bine sa continui asa?
Va multumesc pentru timpul acordat sa cititi aceasta intrebare si va multumesc pentru raspunsuri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| Xpert a răspuns:

Daca iti permiti si nu te supara organismul eu zic ca e ok! Poti sa mai adaugi fructe bogate in carbohidrati si vitamine! Sanatate!

| Cosmin86 a răspuns:

Sincer... mare minune daca pana la 30-35 de ani nu faci gastrita si ulcer cu dieta asta.
"Primele zile a fost un chin, simteam ca mi se macina stomacul", si ce ai dedus din asta? Cel mai simplu lucru care trebuia dedus este ca dieta asta te forteaza prea mult si nu e buna.

| Budincăă a răspuns:

Eu spun ca nu este bine, nu este sanatos sa slabesti asa repede. Si dieta este cam dura. Rezisti asa de mult timp fara mancare? As innebuni. laughing O dieta normala + mult sport cred ca te-ar ajuta. Incearca, si daca nu reusesti, revin-o la aceasta.

| RamyF explică (pentru Budincăă):

Am inceput sa o tin acum o saptamana, insa sunt obisnuita sa mai fac greva foamei din cand in cand. Singura chestei care ma enerveaza este ca, inate de asta am incercat o gramada de diete, frate si nici una nu a dat rezultate. Un doctor mi-a spus ca metabolismul meu este lent, chiar foarte lent asta mi-ar permite sa tin un regim mai dur. Acum nu stiu ce sa fac, sa ma opresc sau sa continui. Eu sincer ma simt minunat. Oricum nu prea am timp sa stau pe acasa si sa mananc des.
Mersi mult pentru raspuns. happy

| Budincăă a răspuns (pentru RamyF):

De ce nu-i spui doctorului sa iti recomande el o dieta? Poate va merge. In orice caz, succes si sanatate. Pana la urma asta e cea mai importanta.

| MauiNight a răspuns (pentru RamyF):

Stii cum sta treaba cu metabolismul? Este ca un foc de tabara, mereu trebuie sa pui cate un lemn ca sa ii mentii flacara. De dimineata pana la 6 seara, e ceva. Daca tu ii dai organismului tau mancare o data la cateva ore, el se obisnuieste asa si asa iti va digera mereu mancarea. Deci trebuie sa mananci de cateva ori pe zi, dar in cantitati micute.
Orezul constipa.
Carbohidratii se digera cel mai greu, evita-i cat de mult poti.
Vrei sa slabesti frumos? Baga-te pe cardio, alearga, sari coarda, inscrie-te la un club sportiv daca poti. Abdomenele iti lucrezeaza muschii abdominali, chiar daca vei face muschi, nu iti vor arde grasimile din jurul stomacului. Genoflexiunile iti vor ingrosa picioarele.

- Vad ca ai fost si la un nutritionist, cum de nu ti-a zis astea? Ca tu faci exact opusul. Si daca nu esti mereu acasa, un fruct, un baton de cereale poti manca.

| RamyF explică (pentru MauiNight):

Intra-devar am fost la nutritionist in Romania, si pot spune ca mai era putin si incepea sa se certe cu mine. Eu ii ziceam ca nu am timp sa merg acasa si sa mananc ce imi zicea el, iar el o tinea fix pe a lui. Pana la urma mi-a spus sa-mi gasesc un regim pe care sa-l pot tine, un regim propriu cu care sa ma regasesc si sa ma simt bine. Nu am facut asa imediat, intre timp am plecat din tara, insa am inceput acum. Orez nu mananc mult, maxim odata pe saptamana.
Doctorul acela mi-a spus ca nu e bine sa mananc numai legume si fructe si ca cel mai bine e sa mananc mancare facta in casa, ori eu nu prea am timp.
Oricum cred ca o sa bag niste mere pe øa 14.
Multumesc pentru raspuns. Sa ai o zi frumoasa si multa sanatate.

| MauiNight a răspuns (pentru RamyF):

Oricand happy
Mersi frumos si de asemenea iti doresc o zi minunata si multa sanatate.

| Laugh25 a răspuns:

Este bine ca organismul tau s-a obisnuit.
dar sincer cred ca nu este bine cum procedezistraight face
Acum ai slabit 3 kg dar va trebui sa continui tot asa daca nu vrei sa pui la loctongue
de aceea cred ca ar trebui sa mananci si la 14-15
Ma gandesc ca la un moment dat organismul tau nu o sa mai aiba energie.
O sa ti se faca rau...pentru ca nu mananci...normal.
este prea dur de aceea cred ca este mai bine sa mai adaugitongue
dimineata este bine, oricum cine mananca dimineata multlaughing?
dar dupa tu stai pana la 18 nemancata, aici nu'i bine
mult succes dar tine cont de sfaturi!

| RamyF explică (pentru Laugh25):

Mersi frumos pentru raspuns, o sa tin cont. Succes si tie si multa sanatate tuturor. happy

| Laugh25 a răspuns (pentru RamyF):

Cu placere, da si niste mere sau orice fruct pe la 14happy
succes! eu una nu as puteaoh go on

| pavdany92 a răspuns:

Dimineata sau dupa masa ar trebui sa mai adaugi ceva nu foarte mult daca zici ca ai metabolism lent o salata mica sau un mar ceva, pentru ca corpul tau are nevoie de energie daca nu o sa inceapa sa se consume singur, bineinteles de la o perioada te obisnuiesti si iti trece, dar sfatul meu dimineata sau pe la ora 12 mai adauga ceva micut acolo
succes

| Bittza a răspuns:

Este cam dur thinking gandeste-te la organismil tau care are nevoie de hrana... eu in locul tau as bea o cana de apa inainte de fiecare masa fie ea si supliment ( ajuta la taieri poftei de mancare), as manca foate bine dimineata ( 2 oua, rosii, castraveti, pastrama+ o cana de lapte), iar pana seara fructe ( mere, pere, portocale.)si compot de mere sau de ananas care sunt si ele bune pentru slabit. si sport cum spune-i si tuwinking. eu zic sa nu slabesti mai mult decat este normal pentru inaltimea tabatting eyelashes pupici:*

| RamyF explică (pentru Bittza):

Mersi frumos pentru raspuns happy, sunt mica de statura 1.62 si plinuta, chiar grasa in toata regula, pot spune, mai ales pentru 18 ani, asta ma supara. Am tot incercat sa tin diete, insa nu au dat nici un rezultat. Dimineata nu pot manca mult, asa sunt de cand eram mica. Insa cred ca o sa mai bag niste mere pe la 13-14 cand ajung acasa. Iti multumesc pentru raspuns, sa ai o zi frumoasa.