| anonim_4396 a întrebat:

Hello! de o luna ma confrunt cu niste probleme cum ar fi:dureri de cap,palpitatii,dureri in gat,somnolenta, dureri de ochi si parca simt un nod in gat.tin sa precizez ca acum doua trei luni am avut o perioada de stres care a fost oribila.multi zic ca am probleme cu glanda tiroida dar nu stiu ce sa cred.
P.S am 18 ani
multumesc pentru raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bluebutterfly80 a răspuns:

Te inteleg perfect! tocmai de aceea trebuie sa descoperi cauza acestor stari, altfel te vei stresa si mai tare in ideea ca ai ceva grav si simptomele se vor agrava! eu am trecut prin ce treci tu si am mers si la endocrinolog, dar tiroida este ok. din pacate diagnosticul real a fost depresie. in cazul tau poate fi ceva mult mai simplu, o lipsa de anumite vitamine care si astea dau asemenea stari, dar cel mai bine e sa aflii sigur! multa sanatate iti doresc!

7 răspunsuri:
| Bluebutterfly80 a răspuns:

Par a fi simptomele unei depresii cauzate de stres. recomandabil este sa mergi la medic si cat mai repede! esti tanara si nu trebuie sa te confrunti cu astfel de stari neplacute! multa sanatate iti doresc happy

| karinne94 a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

Problema e ca atunci cand ma doare capul sau inima ma gandesc ca mi se poate intampla ceva grav cu toate ca majoritatea imi spun ca nu am ce sa patesc la varsta asta.

| karinne94 a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

Problema e ca de cate ori ma doare capul sau inima incep sa ma agit si sa ma gandesc ca pot avea ceva grav chiar daca toata lumea imi spune ca nu se poate intampla nimic grav la varsta mea.

| karinne94 a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

Iti multumesc din tot sufletul o sa incerc sa ma linistesc sa fac lucruri care imi plac si sa nu mai stau cu gandul la nu stiu ce chestii.sanatate multa si merci inca o data:*

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru karinne94):

Cu placere, ma bucur ca ti-am fost de folos! trebuie sa te gandesti ca bolile grave nu se manifesta doar printr-o durere de cap sau de inima, ci mai prezinta si multe alte semne pe langa acestea! deci nu te mai speria asa tare! daca vrei poti incerca si cate o cana de ceai de tei, te relaxeaza! in rest, ocupa-ti timpul cu activitati care iti fac placere si ai mai multa incredere in organismul tau! pupici

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru karinne94):

Te inteleg perfect! tocmai de aceea trebuie sa descoperi cauza acestor stari, altfel te vei stresa si mai tare in ideea ca ai ceva grav si simptomele se vor agrava! eu am trecut prin ce treci tu si am mers si la endocrinolog, dar tiroida este ok. din pacate diagnosticul real a fost depresie. in cazul tau poate fi ceva mult mai simplu, o lipsa de anumite vitamine care si astea dau asemenea stari, dar cel mai bine e sa aflii sigur! multa sanatate iti doresc!

| Tutzii a răspuns:

Incearca sa consulti un medic big grin, in schimb redu stresul, fa activitati recreative si mentine o alimentatie sanatoasa :*

| mery1934 a răspuns:

Ai putea sa ai un nodul la tiroida, mama a avut si avea simptome asemanatoare, dar nu trebuie sa te sperii deoarece nu e periculos daca il operezi.Totusi,ar putea exista multe cauze, asa ca ar trebui sa consulti un medic.Succes! Funda?:*