| Beykutza a întrebat:

Hello TPU! Am si eu o intrebare:Sunt foarte racita si ma doare capul, ma simt foarte nasol...am luat pastile dar degeaba! Ce sa mananc sau ce sa fac ca sa mai imi treaca raceala sau macar sa ma simt mai bine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gHelena a răspuns:

Arunca o privire aici: http://www.divahair.ro/......a_si_gripa pentru a afla metodele naturale prin care poti trata raceala de toamna. Un gand bun, Elena.

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
La un litru de apă clocotită pui o lămâie medie tăiată cubulețe sau felii și mai lași pe flacără timp de 1-3 minute după care o iei și o îndulcești cu miere. Acest ceai îl consumi pe timpul întregi zile, cald.
Sănătate.
Pa, pa.

| Corina a răspuns:

Trebuie sa consumi cat mai multe lichide, ceaiuri, apa plata si cat mai multe citrice (lamai, portocale, grapefruit). Supa de pui este stiut ca ajuta f. mult la raceala. Seara, inainte de culcare, fa o baie fierbinte (cat poti tu suporta) in care pui un pumn de sare, la picioare, apoi dupa ce se mai raceste, te stergi si-ti pui sosete si intri in pat. Baia la picioare este indicat sa fie repetata mai multe seri la rand. La farmacie exista niste remedii homeopate, numite Oscilococcinum, f. bune impotriva racelii. Se iau cate 5 granule de 3 ori pe zi, cu o jumatate de ora inainte sau dupa masa. In timpul tratamentului cu acest medicament, trebuie evitat ceaiul de musetel si menta, cafeaua, cola, pepsi, guma sau bomboanele cu menta, intrucat acestea taie efectul granulelor. Sanatate maxima!

| Buh a răspuns:

Am fost şi eu aşa şi am baut mult ceai şi am stat în pat.bine,am fost şi la medic şi mi-a dat nişte pastile. Dar, consumă ceai!

| Brumilicious a răspuns:

Buna,
incearca sa consumi cat mai multa vitamina C
mananca supa de pui(cat de cald poti)
si pastile cu propolis
daca te doare capul ia Ibuprofen, dar ai grija sa nu fii alergica la el(cred ca iti ajunge o jumatate)
Sper ca ti-am fost de ajutor, papa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa cumva si i-a aspirina saracului. iuly0078