| DamianTPU a întrebat:

Hello TPU.
De ceva timp am problema asta :
Cand stau ceva timp pe scaun, in pat, canapea etc. si ma ridic, vad negru cu niste luminite ( dont judge me ok? nu am stiut cum sa ma exprim laughing ) si ametesc. Toate astea pentru 5 secunde MAXIM.
Chiar. nu stiu ce am. Mama spune ca e de la lipsa de calciu si de la prea mult PC. Eh. eu nu stau chiar mult ( cel mult o ora pe zi) dar in fine laughing

Sper ca ati inteles. Nu am stiut cum sa ma exprim deloc laughing
Dau fundaa! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Daca spui ca stai foarte mult jos si mai ales, te ridici prea repede se poate intampla. Cand stai jos si nu faci miscare pentru o perioada indelungata presiunea sangelui iti va scadea. In momentul in care te ridici si faci o actiune brusca, tensiunea ta va fi prea scazuta pentru miscarea pe care ai facut-o si va scadea si mai mult pentru ca sangele se va duce foarte repede in membrele corpului, pe care le-ai folosit dintr-o data, miscare pe care corpul tau nu o prevazuse.

Nu-i nimic grav, stai linistit. I se poate intampla oricui.

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mergi la un medic oftalmolog (de ochi), s-ar putea sa ai niste probleme in faza de inceput, dar care se mai pot trata in aceasta faza.

| Drimmero a răspuns:

Mai pateam si eu din cand in cad asa ceva, simteam cum vedeam negru in fata ochilor si apoi simteam cum la nivelul ochilor simteam un fel de arsura care tinea cel mult 5 secunde. Te ridici prea brusc dupa ce esti obisnuit sa stai culcat.

| seth2016 a răspuns:

Cel mai probabil e vorba de deshidratare. Dar ia in considerare si obezitate, sedentarism, alimentatie nesanatoasa, fumat.

Nu are nimic de a face cu ochii. Este din cauza gravitatiei care face ca sangele sa urce mai greu cand te ridici. Tensiunea scade putin pana se adapteaza corpul la noua pozitie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai probabil e hipotensiune ortostatică (adică îți scade tensiunea arterială când te ridici după ce ai stat un timp îndelungat întins sau așezat), dar poți să vorbești și cu un medic să fii sigur că nu e ceva mai grav.

| seth2016 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu vorbi prostii. Hipotensiune ortostatică e ceva grav.

| anonim_4396 a răspuns (pentru seth2016):

Așa știu că se numește și că sunt și forme mai grave, când se ajunge la leșin sau starea descrisă ține mai mult.
Nu-s specialist și tocmai de aia am scris "probabil e" și "vorbește cu un medic".

| seth2016 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sorry, vad ca si forma asta usoara tot asa se cheama.

| BeeBia a răspuns:

Macar tu vezi si luminite laughing eu vad doar negru laughing
Stai linistit, nu ai nimic.

| SpeedPrimer a răspuns:

Si eu pățesc la fel si vad ca si alte persoane pățesc la fel nu cred ca e ceva grav pățesc asta de când eram copil

| simulare a răspuns:

Si eu am aceeasi problema, nu cred ca e nimic grav. Eu cand ma ridic stau cateva secunde sa imi revin.

| MaraVasilescu12 a răspuns:

In general eu,cand ma trezesc,primul lucru pe care il fac e sa stau pe telefon,si dupa ce decid sa ma ridic, vad la fel ca tine, dar nu patesc asta decat de cateva luni. Daca ma ridic fara sa ma fi uitat pe telefon, nu mai vad negru cu punctulete...e ciudat, sper sa nu fie ceva grav...