| frumushika09 a întrebat:

Help! De ieri am vazut ca mi-au aparut pe picioare niste bube ca niste ciupituri. Azi le-am dat cu spirt pentru ca ma mancau, dar la s-au inrosit deodata! Mama zice ca sunt niste ciupituri si ca am facut alergie, dar tata imi zice ca sunt bube rosii. Parerea voastra care e? Pot avea o boala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pandaX3 a răspuns:

Buna! Probabil ai o ulticarie, sau o alergie. E posibil si sa te fi muscat niste purici.

1. Daca te`i atins de curand de vre`un caine, e posibil ca acel caine sa fi avut vreo boala de piele, caz in care ar trebui sa mergi la doctor.

2. Daca ai purtat ceva de lana big grin e posibil sa fi facut ulticarie ( Cred ca in farmacie se gasesc cele mai bune remedii )

3. E posibil sa ai alerie la vre`o mancare, caz in care trebuie sa mergi la doctor, sa-ti dea medicamente happy

Sper ca am ajutat.

P. S : Poate fi de asemenea o reactie alergica la niste plante pe care e posibil se le fi atins ( gen : iedera otravitoare)

Ar trebui totusi sa mergi la doctor, macar sa faci un consult happy

Sper ca am ajutat!

1 răspuns:
| Aiwendil a răspuns:

Sigur nu te-a muscat un purice sau tantar? Eu sunt alergica la muscaturi de purice, tantar etc si fac bube mari pe picior si rosii.Nu am dat cu spirt pe ele.Probabil esti alergica la ceva.Sau ai varicela sau pojar.Nu stiu sigur ce e.Ar trebui sa mergi la doctor. Sper ca te-am ajutat.Bye!