| sweetyme a întrebat:

Help mee!sad am fost saptamana trecuta la dentist si mi-a pus o plomba provizorie, a zis ca peste o sapamana o sa mi-o puna pe cea definitiva, iar in tot timpul asta trebuie sa astept sa vad daca ma doare sau nu[in caz ca ma doare, imi va omori nervul]. dar acum nu stiu ce sa fac pentru ca ma doare ingroooozitotsadnici macar nu pot sa dorm.la 1 noaptea mi-am scos acea plomba pentru ca mai mult rau mi-a facut decat binesad cum sa-mi treaca durerea? si am procedat rau ca am scot acea plomba provizorie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Nu, ai facut bine, mai ales daca simteai ca iti pulseaza, asta inseamna ca ai facut pulpita (infectie la pulpa dintelui) si trebuie sa-ti scoata nervul. Iti va pune un pansament nou, care iti va calma si omora nervul, cu asta vei simti ceva ca o caldura si mancarime in acelasi timp, si durerea va fi suportabila la inceput si iti va ceda treptat, in 2 zile nu te va mai durea. Si in 7-10 zile trebuie sa te duci, musai, la stomatolog, sa-ti scoata nervul, sa curete canalele si sa-ti faca plomba definitiva.

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Plomba provizorie oricum o scotea stomatologul asa ca, nu este prea mare bai ca-i facut-o tu! du-te la farmacie si cere un calmant pentru durere( mie mi-a trecut durerea introducand, in locul plombei scoase, un tampon de vata imbibata in spirt alb(alcool etilic ) si daca nu ai este buna si tuica/palinca tare! )... durerea fiind o urgenta medicala, cauta un stomatolog care are urgenta chiar si dumineca ( in orasele mari se gasesc asemenea cabinete! )! Poate ai noroc sa nu te mai chinuiesti cu durerea inca o noapte! Iti va extrage nervul sub anestezie + o plomba provizorie.

| Zenithf a răspuns:

Si alessia a zis bine, in legatura cu alcoolul, dar daca ai pulpita atunci nu-ti va scoate nervul sub anestezie, pentru ca anestezia nu-si face efectul cand dintele este infectat.
Am zis ca dupa ce iti pune otrava trebuie sa te duci neaparat cand te programeaza, de fapt si el iti va spune lucrul asta, daca intarzii mult nu este de bine. straight face

| tyana a răspuns:

Trebuie sa te vada urgent stomatologul nu poti sa stai cu dureri o saptamana.De preferat ar fi sa il suni in seara asta si sa ii explici cum stau lucrurile si sa ii ceri sa te vada. Ce ai scos tu a fost probabil pansamentul ce se pune in urma curatarii cariei.Medicul tau n-a facut o treaba tocmai buna si trebuie deranjat chiar si duminica seara.In fond e o urgenta!

| TicTacUser a răspuns:

Da...foarte.cum s-o scoti mai?straight face. trebuia lasata.era ca un medicament. dar nu te ingrijora.ca nu iti face nimic. e normala durerea.asa mi s-a intamplat si mie si altora.acum iti pune plomba provizorie.si app.in caz de iti omoara nervul.nu te speria. te doare putin.si dupa asta. maseaua o poti si sparge ca nu mai simti nimic. fundits? soro?

| Meticulosul a răspuns:

Atentie! Problemele de natura medicala sunt probleme serioase care necesita asistenta/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativa si in nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare va recomandam sa apelati la personal medical specializat atat pentru diagnosticare, cat si pentru tratament.