| anonim_4396 a întrebat:

Help please! Am un prieten si acum vreo cateva zile a fost cu parintii lui la o nunta.Pana aici totul bine.Acolo era aer conditionat.Azi am aflat ca e la spital in Cluj-Napoca, paralizat.Are 13 ani si sufera de scolioza(presupun ca stiti ce e aia:deformare patologica a C.V.)dar deformarea e doar de cateva grade, nici nu se observa.Ar putea fi poliomielita? Astept pareri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Megaquest a răspuns:

1.Scolioza n-are nimic de aface cu ce a patit prietenul tau, multa lume are scolioza si nu au intampinat paralizie decat la operatie poate si nu cred ca are poliomielita..fregvent apare la copii sub 5 ani, iar la restul daca nu au facut acel vaccin, dar ca sa te documentezi http://www.sfatulmedicului.ro/......elitic_663 Eu as zice sa intrebi parinti baiatului sa vezi ce le-a spus doctorul.Si sper sa se faca bine :((